Letošní září bylo v Česku mimořádně deštivé, v průměru napršel téměř trojnásobek běžného množství vody. Vyšší měsíční úhrn srážek meteorologové zaznamenali naposledy v červenci 1997. Na Facebooku o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Devátý kalendářní měsíc letošního roku byl také neobvykle teplý. S průměrnou teplotou 15 stupňů Celsia se zařadil na sedmé až osmé místo v žebříčku nejteplejších září od roku 1961.
Letošní září hodnotí meteorologové jako teplotně silně nadnormální. V porovnání s průměrem z let 1991 až 2020 bylo o dva stupně tepleji. „Poslední teplejší září bylo to loňské, s průměrnou teplotou 16,5 stupně Celsia se jednalo o vůbec nejteplejší září zaznamenané na našem území,“ připomněl ČHMÚ.
Velmi teplý byl začátek září s průměrnými denními teplotami o více než pět stupňů Celsia vyššími, než je normálně. Poté se výrazně ochladilo a druhá polovina měsíce už byla většinou jen mírně teplejší než obvykle.
Mimořádné bylo září množstvím srážek. Podle předběžných údajů v Česku napršelo průměrně 178 litrů vody na metr čtvereční. „Jedná se tak o vůbec nejvyšší hodnotu zářijového srážkového úhrnu na území ČR, a dokonce druhý nejvyšší měsíční úhrn srážek vůbec po červencovém úhrnu z roku 1997,“ uvedli meteorologové. V červenci 1997 napršelo v průměru 204 litrů vody na metr čtvereční.
Vydatné deště způsobily v polovině září rozsáhlé povodně. Zasažen byl především východ a jih Česka. Průměrný měsíční úhrn srážek pro Moravu a Slezsko činil přes 210 litrů vody na metr čtvereční, což představovalo 315 procent běžného množství v této době. Povodně mají pět potvrzených obětí a další lidé se pohřešují. Rozsah škod zatím vyčíslený není.