Postižení jater po požití jedovatých hub se projeví až po delší době.
Smrtelně jedovatých hub v našich končinách není mnoho, ale otrávit se dá i konzumací jedlých hub. Po otravě může nastoupit průjem nebo zvracení, vysvětluje lékař Dušan Kapusta.
„Látka, která způsobuje otravu, je amatoxin. Nachází se v muchomůrce zelené a bedličce. Když prochází játry, naváže se na jaterní buňky hepatocyty a způsobí její poškození,“ vysvětlil lékař.
Závažnost otravy závisí na požitém množství jedu. „Při otravě amatoxinem je typické, že první příznaky se projeví až po 12 hodinách zvracením a silnými průjmy,“ přiblížil.
Otrava jedlými houbami vzniká nejčastěji jejich nedostatečnou tepelnou úpravou. Kapusta upozornil, že příznaky přicházejí dříve než při otravě amatoxinem. „Projevy jsou zpravidla průjmy a zvracení a do několika hodin odezní,“ podotkl. Po otravě houbami je důležité netlumit průjem a požít aktivní uhlí ve zvýšené dávce.
Nejnebezpečnější je muchomůrka zelená
Za nejnebezpečnější houbu Kapusta označil muchomůrku zelenou. „K nejčastějším otravám dochází po požití špatně tepelně zpracovaných modráků, muchomůrky tygrované a muchomůrky červené,“ dodal.
Projevy selhání jater jsou různé, pacient zežloutne, tvoří se mu modřiny, může krvácet do moči a stolice. Pokud se otrava neléčí, pacient může do pár dní umřít. „V případě brzkého příchodu do nemocnice a rychlého zahájení protokolární léčby se tento stav dá ve velké většině případů zvrátit,“ uzavřel Kapusta.