Novinářka Linda Bartošová nedávno pod křídly Českého rozhlasu spustila nový podcast s názvem Slast, který se zaměřuje na téma ženské sexuality. Nový projekt se na sociálních sítích dostal pod palbu kritiky, sama novinářka ji však odmítá.
„Jak zoomerky a mileniálky prožívají první intimní zkušenosti? Jaké jsou jejich fantazie a očekávání? Co je naopak nebaví? Kde začíná a končí kontrola nad ženským potěšením?“ stojí v popisku nového podcastu, jehož náplní jsou debaty o svobodě a intimitě mladých žen.
Novinka se po svém uvedení stala na sociálních sítích terčem kritiky. Někteří lidé zastávají názor, že veřejnoprávní médium jako Český rozhlas nemá svůj rozpočet vynakládat na tvorbu podcastů. Jiní zase poukazují na to, že podcast je určen pouze pro omezené publikum, v tomto případě na mladé ženy.
Samotný podcast však pochází z dílny stanice Radio Wave, jejíž cílovou skupinou je primárně mladé publikum. Úkolem veřejnoprávního média přitom je vytvářet tvorbu pro všechny věkové skupiny, a tedy i pro mladé lidi. Ti mají často odlišné preference ohledně obsahu.
„Bitvu považuji za zahájenou“
„Co si myslím o tom, že mě (Český rozhlas) zasypává reklamou na své ‚veřejnoprávní podcasty‘ placenou z veřejných peněz, které jdou na výrobu podcastu (což definice veřejné služby nezná), případně končí v podobě peněz za reklamu u Marka Zuckerberga, už jsem tu psal,“ napsal na X komik a moderátor Luděk Staněk, který si následně neodpustil sexistickou poznámku na titulní fotografii podcastu. „Takže tentokrát mě zajímá něco jiného. Proč Linda Bartošová natáčí svůj nový podcast ve sprše?“ uvedl.
V podobném stylu se vyjádřil také novinář Miloš Čermák, který ve svém příspěvku poněkud útočným způsobem okomentoval dosavadní profesní dráhu Bartošové. „Ok, Linda "jsem-hezčí-než-vy-všichni-ostatní" Bartošová neuspěla v soukromém médiu, a jako špatně odhozený bumerang skončila v médiu veřejnoprávním, kde má podcast o tom, co je důležité pro její generaci,“ napsal Čermák s tím, že start podcastu vnímá jako „mimořádně problematickou věc“.
Čermák následně napsal, že neví, jak by se mu mohl nový podcast hodit a přidal svérázné přirovnání: „Asi jako pojištěnci VZP, kterému onemocněl rakovinou, a pojišťovna mu nabídla místo léčby dva lístky do divadla Járy Cimrmana. Jako super, určitě bych rád šel, ale možná bych radši ještě předtím standardní léčbu.“ Doplnil, že bitvu o to, jestli má Český rozhlas produkovat nezávislé podcasty, považuje za zahájenou.
„Je to politický boj,“ reaguje Bartošová
Na vlnu kritiky prostřednictvím Instagramu reagovala sama Bartošová. „Otáčím si zlo do síly – to, že mám možnost a privilegium mluvit s takovým dosahem o těchto věcech a pracovat na nich, vnímám právě jako sílu. Nikdo nám ji nevezme,“ napsala.
Debatu okolo svého podcastu přitom označila za politický a mediální boj. „A pak že o tom nepotřebujeme mluvit. Neuvěřitelný. Stačí se podívat na Slovensko nebo do Maďarska. Tenhle boj se zjevně stává bojem i u nás,“ pokračuje Bartošová s poukazem na politický vývoj v sousedních zemích, kde se veřejnoprávní média v poslední době dostala pod politický tlak vládnoucích stran.
Bartošová vyjádřila lítost ohledně kritiky na svoji osobu. Uvedla, že někteří lidé, kteří na ni útočí, bývali v minulosti jejími pedagogy na univerzitě nebo kolegy v České televizi. „Je smutné pozorovat jejich ‚vývoj‘,“ doplnila.