Ministerstvo zdravotnictví odebralo vzorky už loni, stále je analyzuje. Školy by měly vyměnit olověné trubky, často to ale odkládají. V roce 2036 pak začne platit nový limit. Ten současný ale nesplňuje celých patnáct procent škol.
Přístup k prezentaci Státního zdravotního ústavu získal server Ekonews. Podle jejich informací z ní vyplývá, že z 431 škol a školských zařízení jich celých patnáct procent loni vykázalo alespoň jeden výsledek nad současný limit 10 mikrogramů na litr (µg/l).
V roce 2036 pak začne platit již zmiňovaný nový limit, který by prolomilo výsledkem alespoň jednoho vzorku 18 procent škol.
Nejvíce škol, u kterých se ukázal nadlimit olova, se nachází ve Středočeském, Moravskoslezském, Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Rekordmanem je pak zařízení, ve kterém hodnota činila 1160 mikrogramů na litr pitné vody.
Poškození mozku i nervového systému
Olovem kontaminovaná voda přitom může mít na děti a studující negativní účinky. „Olovo je kumulativní jed, který je zvláště nebezpečný pro malé děti. I při nízké úrovni expozice, která byla dříve považována za bezpečnou, poškozuje vývoj mozku a nervového systému, což vede k poruchám chování a snížení inteligence dětí. Hlavním zdrojem je potrava. Pitná voda může představovat významný příspěvek expozice olovu ve starých budovách s původními olověnými rozvody vody,“ cituje Ekonews odborný text Krajské hygienické stanice Pardubického kraje z roku 2015.
Děti by s ní v dotčených školách ale do kontaktu přijít neměly. „V zařízeních s nalezeným nadlimitním obsahem olova v pitné vodě byla bezprostředně přijata příslušná nápravná opatření, to jest okamžitá provozní opatření typu odpouštění vody po noční stagnaci, omezení použití pitné vody k pití a přípravě pokrmů a následná, která zakládají povinnost pro zřizovatele objektů provést v potřebném rozsahu rekonstrukci vnitřní vodovodní sítě,“ vyjádřil se k obavám mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Nález olova podle něj neznamená, že děti tuto vodu pijí. Ministerstvo zařízení sleduje, protože spadají do kategorie prioritních prostorů. Právě ty podle nového požadavku Evropské unie musí do poloviny roku 2028 zpracovat posouzení zdravotních rizik vnitřních vodovodů a přípojek se zaměřením na výskyt olova v pitné vodě. Pokud zjistí nepřijatelné riziko, musí problém napravit.