Zavádět by měl tzv. registr lobbistů. Ke konečnému schválení by mohlo dojít v polovině prosince.
Ačkoliv je lobbing považován za legitimní součást demokratického procesu, je u většiny z nás spojován s poněkud negativní konotací. Například v roce 2021 zadala nezisková organizace Rekonstrukce státu průzkum, ve kterém zjišťovala, jaká jména se lidem ve spojitosti s tímto pojmem vybaví. A výsledky nebyly až tak překvapivé, mezi nejčastějšími postavami se objevili Roman Janoušek, Ivo Rittig a Marek Dalík.
Spousta lidí ale netuší, co lobbing vlastně je. Zjednodušeně řečeno jde o jakoukoliv komunikaci, která má za cíl ovlivnit něčí rozhodování. K prosazování zájmů ale lobbisté nevyužívají úplatky, jako například při korupci, ale argumenty. Lobbována může být přitom celá řada osob od prezidenta, přes poslance až po členy České národní banky.
Negativní nádech tomuto slovu totiž dodává především nejasná a nedostatečná regulace lobbingu, která dává prostor ke zneužití. Cílem nového zákona je právě nastavit pravidla a dosáhnout toho, aby byl lobbing u nás opět považován za legitimní proces.
Co by se mělo změnit?
Podle nového návrhu by tak byl zřízen elektronický registr, kam by jeho členové minimálně jednou za půl roku museli vložit zápis o své lobbistické činnosti. Tedy koho přesvědčovali a v čí prospěch, jakým způsobem a v jaké věci prosazovali své zájmy.
Lobbované osoby budou mít také povinnost vést tzv. lobbistickou stopu, ze které bude odvoditelné, na základě jakého doporučení nebo ovlivnění lobbistou připravují konkrétní zákon, připomíná server Aktuálně.
Ne všem poslancům se ale líbí
Proti návrhu vystupují například členové ODS. Například Marek Benda (ODS) uvedl, že jeho cílem je „zničení všech politiků.“ Poslanec, který zasedal už v porevoluční České národní radě, proti změnám vystupoval už v minulém volebním období. Jeho odložení prosazoval tak dlouho, až jej poslanci projednat nestihli.
Ke kritice se přidává i Bendův stranický kolega Pavel Blažek (ODS). Přitom pod jeho rezort (Ministerstvo spravedlnosti) by měl nový registr spadat. „Ježišmarjá, co to je,“ slyší údajně od ostatních poslanců vždy, když se zákon začne projednávat. „Od začátku říkám, že to není zákon, který má šanci výrazně změnit fungování demokracie,“ dodal.
Naopak mezi členy Pirátů se těší oblibě. Zastávají jeho celou a přísnou verzi. „Většinou jsou lidi šokovaní, že do dneška nemáme zákon, který by stanovil pravidla pro politické lobbisty. Dvacet let se tady nepodařilo pravidla pro lobbování schválit,“ připomněl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Obdobný zákon přitom už funguje například ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Rakousku, Itálii či Polsku. Podle Michálka by navíc novinka mohla pomoci lobbistům, kteří své zájmy prosazují čestně a podle pravidel.
K návrhu zákona poslanci podali i pozměňovací návrhy a hlasovat tak budou i o nich. Ke konečnému schválení by mohlo dojít v polovině prosince.