Kabinet Petra Fialy (ODS) se rozhodl definitivně nepodnikat žádné kroky k přijetí eura u nás. Česká republika přitom letos splní tzv. maastrichtská kritéria.
K přijetí eura přitom ve svém novoročním projevu vyzval i prezident Petr Pavel. Jakékoliv naděje na nějaký pokrok směrem k přijetí společné měny ale následně potopili ministři, když se rozhodli nepodpořit návrh ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) na obnovení funkce vládního koordinátora pro euro.
Přesněji řečeno požadovali, aby Národní ekonomická rada vlády nejdříve vypracovala analýzu. Ta zhodnotila všechna pro i proti, ale přímo doporučení nevydala, a vláda tak návrh smetla ze stolu.
„Ideální by bylo, kdyby rozhodnutí o přijetí eura padlo na začátku mandátu některé z příštích vlád, tak aby proces zahajovala i ukončovala stejná vláda,“ uzavřel debatu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Právě Občanská demokratická strana patří ve vládě k největším odpůrcům přijetí eura. Stejný názor sdílí i opoziční strany v čele s hnutím ANO. Pro jsou naopak jen strany TOP 09 a STAN. Je tak pravděpodobné, že se přijetí ještě více odsune.
Ke vstupu do eurozóny má přitom Česká republika ideální prostor. Splnili jsme totiž tzv. maastrichtská kritéria, tedy ekonomické ukazatele, která jsou pro přijetí potřebná. Prakticky mají zaručit, že daná země přechod na jednotnou měnu ekonomicky zvládne. A podle Smlouvy o fungování Evropské unie tak naše země na přechod připravena je. Potřeba je však ještě dosáhnout politického konsenzu.