Rok 2024 byl nejteplejším rokem v historii.
Podle služby Evropské unie pro monitorování změny klimatu Copernicus byla za poslední dva roky poprvé překročena kritická hranice oteplování planety. Průměrná teplota se zvýšila o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. Rekordní nárůst globální teploty je způsoben především lidskou činností. Přispěl k němu však také klimatický jev El Niño.
Snaha zabránit oteplení světa o více než 1,5 stupně Celsia ve srovnání s teplotami v předindustriálním období je jedním z klíčových závazků Pařížské dohody, na které se státy světa dohodly v roce 2015 ve snaze odvrátit nejnebezpečnější důsledky změny klimatu.
Svět se však od tohoto cíle začíná vzdalovat.
„V současné době balancujeme na hranici 1,5 stupně Celsia,“ uvedla Samantha Burgessová, zástupkyně ředitele programu Copernicus. Překročení hranice 1,5 stupně se měří v desítkách let, ale právě přiblížení se k ní ilustruje bezprecedentní klimatickou změnu, kterou lidstvo způsobuje, dodala.
Nejteplejší rok v historii
Program Copernicus dále potvrdil, že nejteplejším rokem v historii byl rok 2024, který překonal rok 2023. Podobný rekord však meteorologové v roce 2025 neočekávají. Přesto se pravděpodobně zařadí mezi tři nejteplejší roky v historii měření.
Vysoké teploty v roce 2024 podle klimatologů také významně přispěly k extrémním projevům počasí, které v loňském roce zasáhly země jako Španělsko, Nepál, Keňa a Spojené státy. Odhaduje se, že přírodní katastrofy způsobily škody za více než 300 miliard dolarů.
„Vysoké globální teploty spolu s rekordní globální hladinou vodní páry v atmosféře v roce 2024 vyvolaly nebývalé vlny veder a přívalové deště, které způsobily utrpení milionům lidí,“ uvedl Burgess.