Marburský virus způsobuje vysoce infekční hemoragickou horečku, která má až 90procentní úmrtnost a doprovází ji i krvácení a selhání orgánů.
Virem marburg se v regionu Kagera na severozápadě Tanzanie dosud nakazilo devět lidí a osm z nich zemřelo. Světová zdravotnická organizace (WHO) má podezření na vypuknutí epidemie. Varovala, že riziko dalšího šíření v zemi a regionu je vysoké. Spolehlivá hlášení o podezření na případy viru obdržela WHO z regionu Kagera 10. ledna. Příznaky byly mimo jiné bolesti hlavy a zad, vysoká horečka, průjem a zvracení krve.
„V následujících dnech očekáváme další případy, protože se zlepší sledování nákazy,“ uvedl v úterý šéf WHO Tedros Adhanem Ghebreyesus na sociální síti X s tím, že dosud jich evidují devět.
WHO podle něj nabídla tanzanské vládě a zasaženým komunitám plnou podporu. Doporučila sousedním zemím, aby byly v pohotovosti a připraveny zvládnout potenciální případy. Jen před několika týdny vyhlásili oficiální konec epidemie marburského viru v sousední Rwandě, kde se nakazilo 66 lidí a 15 zemřelo. Marburský virus způsobuje vysoce infekční hemoragickou horečku, která má až 90procentní úmrtnost a doprovází ji i krvácení a selhání orgánů. Jeho přenašečem jsou netopýři a patří do stejné skupiny virů jako ebola.
Mezi lidmi se pak šíří kontaktem s tělesnými tekutinami nakaženého nebo se znečištěnými povrchy, jako je například ložní povlečení. V regionu Kagera epidemii viru marburg zaznamenali poprvé v březnu 2023. Trvala téměř dva měsíce a vyžádala si šest obětí z devíti nakažených.