Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Anna-Marie Hanzlíková
včera 26. ledna 2025 v 8:15
Čas čtení 1:12

Máš macOS? V Česku řádí nebezpečný adware, cílem útočníků jsou kryptopeněženky

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Máš macOS? V Česku řádí nebezpečný adware, cílem útočníků jsou kryptopeněženky
Zdroj: Unsplash/Michail Sapiton/volně k užití

Zákeřný adware stojí až za polovinou zachycených útoků na české a slovenské majitele počítačů Apple.

Upozornila na to antivirová společnost Eset. Pirrit stojí za celou polovinou všech hrozeb, které Eset v posledním čtvrtletí loňského roku zaznamenal. Jen v deseti procentech ho pak doplňuje malware PSW. Agent.

Pro srovnání: v předchozích sledovaných obdobích byla čísla o řád nižší, ve třetí čtvrtletí byl podíl Pirritu jen 22,2 % a ve druhém čtvrtletí dokonce 18,31 %.

14. ledna 2025 v 11:10 Čas čtení 1:01 Českem se rychle šíří nový podvod na Messengeru, kyberšmejdi kradou profily. Jak se chránit? Českem se rychle šíří nový podvod na Messengeru, kyberšmejdi kradou profily. Jak se chránit?

Pirrit pak uživatelům instaluje nevyžádané reklamy, skrze které je může šmírovat. PSW. Agent pak chce hlavně krást data, kromě dokumentů v programech jako Word či Excel, přihlašovací údaje z prohlížečů nebo soubory cookies, cílí hlavně na kryptoměny a kryptoměnové peněženky jako Electrum, Binance či Exodus.

Oba typy škodlivých kódů se do počítačů dostávají skrze agresivní reklamy nebo jako součást jiných programů. „Uživatelé ho většinou stáhnou do zařízení sami a dobrovolně, často jako součást jiných programů nebo her, které útočníci nabízejí v obchodech třetích stran nebo na různých internetových úložištích zdarma či ve výhodných balíčcích,“ vysvětlil bezpečnostní expert Jiří Kropáč.

Dříve se Pirrit maskoval také jako falešná aplikace pro investiční obchodování, konkrétně Meta Trader. Aplikace se tak stahuje výlučně skrze App Store. Pozor dej i na otevírání odkazů a souborů v nevyžádaných zprávách, ať už v mailu nebo na sociálních sítích.

1. prosince 2024 v 17:10 Čas čtení 0:50 V českých telefonech řádí nebezpečné viry. Na tyto aplikace si dej pozor V českých telefonech řádí nebezpečné viry. Na tyto aplikace si dej pozor

„Kromě ochrany bezpečnostním softwarem je důležité, aby uživatelé a uživatelky začali velmi kriticky přistupovat ke všemu, co vidí na internetu, a vyvarovali se unáhleným reakcím a panice. V případě, kdy vám přijde nějaká naléhavá zpráva nebo telefonát, který vás například vystraší nebo zláká něčím senzačním, je vhodné se na chvilku zastavit a zeptat se sám sebe, zda komunikace vůbec dává smysl,“ doporučuje Kropáč.

„Ideální je například z vlastní iniciativy kontaktovat oficiální zákaznickou linku, pokud se jedná například o zprávy z banky nebo jiných institucí. Pokud zní investiční nabídka až příliš dobře, slibuje například rychlé zisky až ve stovkách procent, nebude to s největší pravděpodobností pravda,“ uzavírá odborník.

Domů
Sdílet
Diskuse