Terčem nebezpečných virů jsou nejčastěji telefony s operačním systémem Android.
Útočníci se do mobilních zařízení dostávají nejčastěji prostřednictvím závodních, strategických, bojových či dobrodružných mobilních her. Podle bezpečnostních expertů se uživatele snaží přesměrovat na nebezpečné webové stránky nebo je prostřednictvím škodlivého kódu přihlásit k falešnému investování. Ve své analýze to uvádí společnost Eset, podle níž mohou útočníci cílit i na nejmenší uživatele z řad dětí.
„Na základě posledních analýz můžeme říct, že Česko zaplavily cracknuté verze her, které obsahují různé typy kybernetických hrozeb. V tuto chvíli zcela vytlačily jiný malware, a to i bankovního trojského koně Cerberus,“ říká vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset Martin Jirkal, podle nějž se škodlivý adware Andreed objevuje nejčastěji ve hře se závodní tématikou Car Parking Multiplayer.
Velkým problémem je v Česku také trojský kůň Agent.FBE, který se šíří nejčastěji v dobrodružných, bitevních či strategických hrách, mezi něž patří i verze známé plošinky Geometry Dash.
Kromě těchto hrozeb se u nás často objevuje také škodlivá aplikace FakeApp.AFZ, která se šíří ve falešné verzi aplikace Super AI – Powered by ChatGPT. Ta může po otevření uživatele zaregistrovat do tzv. cryptoscamu. „Útočníci využívají škodlivý kód FakeApp.AFZ k zacílení na oběti, které zajímá investování. Má podobu jednoduché aplikace, která uživatelům zobrazuje webové stránky s možnostmi investovat své peníze,“ vysvětluje Jirkal s tím, že známý nástroj a značka má působit jako návnada.