Chybou jmenovaný Brian Driscoll zatím drží Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pevně v rukou a odmítá slepě plnit všechny Trumpovy rozkazy.
Po prezidentských volbách v roce 2024 požádal Trumpův přechodný tým Briana Driscolla, aby zastával funkci zástupce ředitele FBI, kterou měl vykonávat Robert Kissane. Po inauguraci Donalda Trumpa, se ale na stránkách Bílého domu objevil Driscoll v roli úřadujícího ředitele FBI a Kissane jako zmíněný zástupce ředitele.
Místo toho, aby Trumpova administrativa opravila informace na webových stránkách, rozhodla se jim dočasné oficiální role vyměnit. Driscoll se tak díky jednoduché chybě dostal do čela FBI.
A zatímco v Kongresu a dalších institucích se úřadujícímu prezidentovi poměrně jednoduše daří prosazovat své nápady, první zaškobrtnutí zaznamenal právě ve spojení s FBI. Driscoll totiž nejprve odmítl příkaz ministerstva spravedlnosti, aby sdělil nejvyšším představitelům jména zaměstnanců, kteří pracovali na vyšetřování útoku na Kapitol z 6. ledna.
Podle deníku Times následně Emil Bove, úřadující náměstek generálního prokurátora, obvinil Driscolla a jeho zástupce Roberta Kissanea z „nekázně“ a prohlásil, že jejich odmítnutí identifikovat „hlavní tým,“ který stíhal výtržníky, si vyžádalo snahu celého úřadu zjistit, kdo se na případech podílel a celý proces zkomplikovalo.
Někteří zaměstnanci FBI se tak obávají, že by Driscoll o své omylem získané místo mohl rychle přijít. Je totiž jasné, že Trump ke svým plánům potřebuje součinnost celého systému, tedy i FBI.
Senát už opravdu v současné době zvažuje jeho nástupce. Mohl by se jím stát Kash Patel, kandidát prezidenta Trumpa. A je pravděpodobné, že k tomu dojde, Patel totiž dlouhodobě kritizuje vyšetřování úřadu v souvislosti s Trumpem a událostmi z 6. ledna. Více jsme o něm psali zde. Pro současnou administrativu je tak vlastně ideálním kandidátem. Patel ale při svém slyšení Senátu slíbil, že se žádným úředníkům FBI mstít nebude. Tak uvidíme, jak si budoucí šéf FBI váží vlastních přísah.