Koordinátorka projektu SAVE Wildlife Conservation Fund Poland Joanna Toczydłowska původně kamery nastavila, aby mohla v divoké přírodě sledovat bobry. Natočit se jí ale podařilo něco mnohem zajímavějšího.
„Je to něco nového a neobvyklého,“ uvedla Toczydłowská pro agenturu Associated Press. Záběry černých vlků, které pořídila před několika týdny, zachycují, jak zvířata pomalu překračují lesní potok.
Většina z 2 500 až 3 000 vlků v Polsku je šedá s červenými nebo černými akcenty. Černá srst pochází z genetické mutace, která se pravděpodobně vyskytla u domestikovaných psů před tisíci lety. V Evropě je tmavá srst vzácná kvůli snížené genetické rozmanitosti, ale například v Yellowstonském národním parku ve Spojených státech má černou srst nejméně polovina vlčí populace. O raritu se tak jedná pouze na našem kontinentu.
Vzhledem k tomu, že vlci se pohybují v rodinách a oba černí vlci vážili kolem 30 kilogramů, Toczydłowská uvedla, že se pravděpodobně jednalo o sourozence staré zhruba jeden rok. Přinejmenším jeden z nich je samec. Zaměstnanci organizace SAVE Wildlife Conservation Fund Poland v lese také sesbírali okolo ležící trus v naději, že se o genetice černých vlků dozvědí více.