Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Lucie Novotná
dnes 23. února 2025 v 17:00
Čas čtení 1:01

V Česku vyhledává pomoc čím dá více obětí násilí. Častý je stalking i sexualizované násilí

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V Česku vyhledává pomoc čím dá více obětí násilí. Častý je stalking i sexualizované násilí
Zdroj: Pexels/Anete Lusina/volně k užití

V sobotu připomínali Evropský den obětí zločinu. Česká televize vydala tematickou reportáž o Lince pomoci, která v Česku funguje již desátým rokem a má za cíl pomoci právě obětem zločinů všeho druhu. Komplexní péče ale podle odborníků stále chybí.

Jak informovala Česká televize, loni se na anonymní Linku pomoci obrátilo šest tisíc lidí, což je průměrně 500 hovorů měsíčně. „Velice častý je stalking, sexualizované násilí. Volá nám třeba někdo z nemocnice, že přišel pacient, který se jim svěřil a ptají se nás, jak na to mají reagovat,“ popsal konzultant Linky pomoci.

20. února 2025 v 7:00 Čas čtení 8:15 Mladé ženy si s námi promluvily o toxických vztazích: Měl nepředvídatelné výbuchy hněvu, věřila jsem, že je to moje chyba Mladé ženy si s námi promluvily o toxických vztazích: Měl nepředvídatelné výbuchy hněvu, věřila jsem, že je to moje chyba

Je potřeba komplexní péče o oběti

Loni policie řešila více než 170 tisíc trestných činů. Odborníci ve Sněmovně v týdnu upozorňovali, že stále chybí komplexní systém pomoci obětem. Vedoucí Bílého kruhu bezpečí Barbora Holušová vysvětlila, že oběti sice mají určité informace od policie, ale často nevědí, že například mají nárok na důvěrníka jako doprovod v rámci trestního řízení. Oběti proto stále častěji hledají právní i psychickou podporu právě na krizových linkách, jako je Linka pomoci či Bílý kruh bezpečí.

„Ročně se například obětmi stane kolem šesti tisíc dětí, k tomu je potřeba připočítat oběti znásilnění, předsudečného násilí a závažných trestných činů. Tuto komplexní podporu momentálně v České republice poskytují pouze poradny pro oběti trestných činů,“ vysvětlila advokátka a ředitelka In Iustitia Klára Kalibová.

Kde hledat pomoc:
– Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí: 116 006
ROSA, centrum na pomoc pro ženy a oběti domácího násilí
– Linka pomoci pro ženy ohrožené domácím násilím: 116 016
PROFEM, centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí
Liga otevřených mužů.
Linky důvěry.

Lex Anička

Sněmovna právě projednává takzvaný Lex Anička, pojmenovaný podle Aničky, kterou roky znásilňoval otčím. Náměstek ministerstva spravedlnosti Karel Dvořák uvedl, že Lex Anička by měl „zajistit stabilní a dlouhodobé financování péče o oběti prostřednictvím dotačních titulů ministerstva spravedlnosti.“

Domů
Sdílet
Diskuse