Donald Trump ve středu představil rozsáhlý balíček recipročních cel. Zasažené země plánují reagovat. Dopady na světovou ekonomiku mohou být obrovské.
Donald Trump ve středu ohlásil cla na dovoz z mnoha států. Zboží z Evropské unie bude nově podléhat clu ve výši 20 procent, z Číny pak půjde o 34 procent. Základní minimální tarif pro veškerý dovoz do Spojených států bude deset procent. Nové základní clo se nevztahuje na Kanadu a Mexiko. Trump na zboží z těchto zemí již oznámil clo ve výši 25 procent. Zdůvodnil ho nelegální migrací a obchodem s drogami.
„Ekonomové jsou překvapeni z toho, že Donald Trump ukazoval v tabulce, že EU uvaluje 39procentní cla na dovozy ze Spojených států. A oni nám dávají pouze polovinu, tedy 20 procent. Ale že by EU měla v průměru taková cla, to slyšíme poprvé, protože doposud se uvádí 3,9 procenta,“ poznamenala ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová pro iROZHLAS.
Postižené země již plánují reakci na Trumpovo rozhodnutí. „Dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na americká cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ uvedla ve svém prohlášení šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Ke zrušení rozhodnutí o zavedení cel vyzvalo Japonsko, na které se nyní bude vztahovat clo ve výši 24 procent. Uvádí, že se jedná o krok v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace a jeho důsledky se odrazí na globální ekonomice a mezinárodním obchodu.
Ministerský předseda Austrálie Anthony Albanese zmínil, že Trumpovo rozhodnutí nebylo „činem přítele“. Austrálie ale zatím odvetná cla zavádět nebude.
„Uvolněte se, přeberte si to a počkejte, jak se situace vyvine. Protože pokud budete oplácet, dojde k eskalaci,“ vzkázal americký ministr financí Scott Bessent zemím, na které americká administrativa uvalila cla, ve vysílání Fox News.

Na cla reagují i burzy. Přišel prudký pád
Hlavní americký index S&P 500 reagoval v poobchodní fázi poklesem o více než 3,5 procenta. Nasdaq 100, který se zaměřuje na technologie, dokonce o 4,5 procenta. U akcií firem vyrábějících v Číně či Vietnamu byl propad mnohem výraznější. Například akcie Nike klesly o sedm procent, kanadská značka Lululemon Athletica odepisovala 11,5 procenta. Obě značky vyrábějí právě ve Vietnamu. Velké ztráty se dotkly i Applu. Šlo o 7,1 procenta. Podobně na tom je i Tesla s 8 procenty.
Situace na evropském trhu je podobná. Hlavní evropský index Stoxx 600 ztrácel již ráno 1,3 procenta, v případě německého indexu DAX šlo o 1,5 procenta a francouzský CAC 40 dokonce 1,8 procenta.
Podle průzkumu Reuters a Ipsos schvaluje Trumpovy poslední kroky pouze 43 procent Američanů. Reuters dodává, že se jedná o nejmenší číslo od jeho návratu na prezidentský post. Třídenní průzkum skončil ve středu a vyšlo z něj, že souhlas s Trumpovým výkonem ve funkci poklesl o dvě procenta oproti průzkumu z 21. až 23. března a o čtyři procenta od momentu, kterého dosáhl krátce po nástupu do úřadu 20. ledna.