Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Anna Koucká
27. dubna 2023 v 19:30
Čas čtení 3:30

„Neberte si LGBTIQ+ lidi jako terč svých politických choutek,“ zní před slovenskou ambasádou na účet transfobní novely zákona

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
„Neberte si LGBTIQ+ lidi jako terč svých politických choutek,“ zní před slovenskou ambasádou na účet transfobní novely zákona
Zdroj: Anna Koucká/Refresher

„Zákon by prakticky vymazal trans lidi z veřejného života,“ zaznívá na akci před slovenskou ambasádou. Organizace Amnesty International uspořádala protestní akci proti slovenské transfobní novele zákona.

Tragické události v Bratislavě v klubu Tepláreň na podzim otřásly Slovenskem. Ačkoliv mnozí očekávali, že slovenská vláda podnikne kroky, které by přispěly k vyšší ochraně LGBTIQ+ lidí, nestalo se tak. Naopak byl do druhého čtení v Národní radě předložen zákon, který by fakticky znemožnil úřední změnu pohlaví trans osob a omezil by jejich dosavadní právo na sebeurčení. 

Organizace Amnesty International, Transparent, spolek Prague Pride a iniciativa Jsme fér se proto rozhodly uspořádat před druhým čtením návrhu tohoto zákona happening, kterým apelují na slovenské političky a politiky, aby tento návrh nebyl přijat. 


Akce na podporu trans lidí se konala před slovenskou ambasádou v Praze, tedy na stejném místě, kde jen před několika měsíci hořely desítky svíček za zesnulého Juraje a Matúše, kteří se stali oběťmi vraždy z nenávisti. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Amnesty International ČR (@amnesty_cz)

Diskriminační zákon

Navrhovaný zákon, který prošel už prvním čtením Národní rady Slovenské republiky, by umožnil úřední změnu pohlaví pouze lidem, kterým bylo v minulosti pohlaví chybně identifikováno. 

12. června 2025 v 14:00 Čas čtení 3:39 Vražda trans ženy, která otřásla (nejen) Kolumbií. Terčem násilí se stávají tisíce dalších Vražda trans ženy, která otřásla (nejen) Kolumbií. Terčem násilí se stávají tisíce dalších


Dle navrhovatelů zákona by rodné číslo mělo „odrážet skutečné biologické pohlaví a být záznamem skutečné biologické identity“. Špatné určení pohlaví by měl doložit genetický test. Ten ale nepočítá s intersex a trans osobami a je vůči oběma skupinám diskriminační. 


Pokud zákon projde i druhým čtením a vejde v platnost, bude trans osobám v podstatě znemožněna úřední změna pohlaví. Druhé čtení je naplánované na začátek května. 


„Úřední změna pohlaví je na Slovensku legální už desetiletí a v současnosti je v zemi možné podstoupit právní tranzici, která zahrnuje i změnu rodného čísla a jména, na základě splnění zákonných podmínek čítajících psychiatrický posudek, podstoupení hormonální léčby a dalších kroků. Tento proces tranzice není vůbec jednoduchý ani dnes. Jestliže však tyto změny nebudou možné, budou transgender osoby čelit nedobrovolnému sociálnímu coming outu a s tím i souvisejícím rizikům šikany, diskriminace a násilí,“ vysvětlil situaci na Slovensku ředitel tamní pobočky Amnesty International Rado Sloboda.

Trans lidé nemohou za váš vysoký účet za plyn

Čti na další straně
Článek pokračuje na další straně
Strana 1 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse