Neúspěšní uchazeči a uchazečky, kteří se po přijímacích zkouškách nedostali na svou vybranou střední školu s maturitou, nemusí hned zoufat. Proti rozhodnutí o nepřijetí se mohou odvolat. Co vše má odvolání obsahovat?
Pokud žáci nebo žákyně nebyli přijati na střední školu, přijde jim poštou rozhodnutí o nepřijetí ke studiu. Proti němu se ale můžou odvolat. Termín podávání písemného odvolání letos začíná od úterý 2. 5. 2023. Zároveň platí, že neúspěšní uchazeči a uchazečky na SŠ se mohou odvolat až do tří pracovních dní od doručení rozhodnutí o výsledku zkoušek. Informuje o tom Cermat.
Vzor odvolání není stanoven, Cermat ale na svých stránkách doporučuje uvádět minimálně níže uvedené náležitosti:
- Název školy a její adresa (odvolání se zasílá řediteli či ředitelce školy);
- datum;
- odvolání proti nepřijetí ke studiu;
- odvolávám se proti rozhodnutí o nepřijetí mého syna / dcery (jméno a příjmení) ke studiu na (název oboru vzdělání a případně kód oboru). Je možné uvést i důvody, pro které je odvolání podáváno;
- podpis zákonného zástupce nezletilého žáka či žákyně;
- jméno zákonného zástupce nezletilého žáka či žákyně;
- adresa, na kterou má být rozhodnutí o odvolání zasláno. Za nezletilé uchazeče či uchazečky podává odvolání zákonný zástupce, zletilí pak podávají a podepisují odvolání sami.
Přijímačky na SŠ z matematiky dopadly letos hůř než loni
Letos se dohromady přihlásilo 116 031 dětí, tedy o čtvrtinu víc než před šesti lety, kdy se centrálně zadávané zkoušky konaly poprvé. Cermat uvedl, že zájemců a zájemkyň o studium bude nejspíš tradičně víc než přijatých.
Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se konaly 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Výsledky jednotných zkoušek dostaly školy od Cermatu 28. dubna. Ředitelé a ředitelky škol mají pak povinnost informovat o pořadí a o přijetí či nepřijetí do 3. května.
A jak letos dopadly přijímací zkoušky? Zatímco v češtině byly letošní děti podobně úspěšné jako jejich vrstevníci o rok dříve, v matematice dopadly hůře. Proti loňskému roku je letos průměr v češtině o 0,1 % horší a v matematice o 5,6 % horší. Více jsme tě informovali v samostatném článku.