Během čtvrtečního odpoledne vypršel předpokládaný čas vyčerpání zásob kyslíku miniponorky Titan. Čím si mohla posádka projít?
Ron Allum, australský hlubinný inženýr a průzkumník, pro The Guardian uvedl, že pokud cestující seděli v napůl zatopeném tlakovém trupu, mohli se podchladit. „Nevím, jak dobře by fungovaly systémy na čištění CO2, kdyby byly mokré.“
„Musíte kontrolovat průtok kyslíku, odstraňovat oxid uhličitý a vodní páru. To jsou tři věci týkající se vnitřního prostředí, které musíte kontrolovat. Čtvrtou věcí je teplota... teplota vody tam dole je 0 až 1 °C,“ komentoval pro The Guardian australský doktor Glenn Singleman. Také zmínil, že při vysokém obsahu CO2 ve vzduchu začnou lidé hyperventilovat (zrychleně dýchat) a mají bolesti hlavy.
Pokles kyslíku vede k hypoxii
Pokles hladiny kyslíku by mohl vést k hypoxii. Během ní jsou tělesné tkáně zbaveny dostatečného zásobování. Koncentrace kyslíku 10 procent a méně může mít za následek ztrátu vědomí a smrt.
Konkrétně mozková hypoxie je stav, ke kterému dochází, když mozek nemá dostatek kyslíku, přestože je dobře prokrven. Může k ní dojít během tonutí, dušení či poranění hlavy. Mezi příznaky mírné hypoxie patří ztráta paměti, změna barvy kůže a rtů nebo potíže s ovládáním pohybů. Pokud mozek zůstane s nedostatkem kyslíku po delší dobu, než je pět minut, může člověk skončit v hlubokém bezvědomí nebo ho může postihnout mozková smrt.
Lidé, u kterých došlo k zotavení, byli v bezvědomí krátce. Dlouhodobé následky mohou zahrnovat problémy s polykáním, řečí nebo zrakem a potíže s pamětí. Zotavování mohou doprovázet halucinace či svalové křeče.
Singleman dodal, že počáteční 96hodinová doba kyslíku byla spočítána na spotřebě průměrného člověka s průměrnou rychlostí metabolismu. „Nemáte tušení, jak lidé reagují na stres z obtížné situace – někteří lidé mohou při stresu zvýšit rychlost metabolismu, někteří lidé se mohou uvolnit, snažit se spát a snížit ji.“