Kanadský režisér filmu Titanic a hlubinný průzkumník James Cameron prohlásil, že v souvislosti s miniponorkou Titan „zůstalo mnoho varování o bezpečnosti posádky nevyslyšeno“.
Podle prohlášení americké pobřežní stráže (USCG) ponorka pod vodou explodovala a všech pět lidí na palubě zahynulo. Informuje o tom TASR díky zprávě agentury AFP.
„Zarazila mě podobnost se samotnou tragédií Titaniku, kdy byl kapitán opakovaně varován před ledem, a přesto za bezměsíčné noci zamířil přímo na ledovec, v důsledku čehož přišlo o život mnoho lidí,“ řekl režisér. Dodal, že nehoda miniponorky Titan je podle něj velmi podobná, protože se odehrála na stejném místě a „varování byla podobně ignorována“.
James Cameron se k vraku Titaniku ponořil již 33krát
Cameron, jenž v roce 2012 jako první člověk uskutečnil sólový sestup na dno Mariánského příkopu v Tichém oceánu v ponorce, kterou sám pomáhal navrhnout a postavit, uvedl, že riziko imploze neboli destrukce způsobené podtlakem je „první věcí, na kterou inženýři při navrhování miniponorek myslí“. Zmínil, že taková tragická událost je pro mnoho lidí v oblasti hlubokomořského výzkumu „noční můrou“.
Režisér se k vraku Titaniku ponořil 33krát. Natočil o něm nejen stejnojmenný snímek, ale i dokument Tajemství Titaniku 3D, píše The Guardian. Situaci komentuje slovy, že na lodi již strávil více času než kdysi kapitán.
Podle společnosti OceanGate Expeditions, která miniponorku provozovala, je všech pět cestujících mrtvých. Oběťmi jsou americký šéf této společnosti Stockton Rush (61 let), francouzský hlubinný průzkumník Paul-Henri Nargeolet (77 let), britský podnikatel Hamish Harding (58 let), pákistánsko-britský podnikatel Shahzada Dawood (48 let) a jeho syn Suleman (19 let).