Místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Věře Kovářové (STAN) se nelíbí, jak se poslanci a poslankyně vyjadřují k některým tématům.
Prostředí dolní komory podle Kovářové příliš zhrublo a některé výrazy by se prý používat vůbec neměly. Místopředsedkyně proto začala pracovat na etickém kodexu, v rámci kterého by měl vzniknout i seznam slov, jež by zákonodárci měli vyřadit ze svého slovníku. O svém záměru politička promluvila v pořadu Napřímo.
Pokračování seriálu O zvířátkách pana Krbce, reagoval Nacher
„Jako místopředsedkyně se snažím řídit sněmovnu v tom smyslu, aby schůze probíhaly důstojným způsobem. Zde musím říct, že se to občas nedaří, protože to prostředí zhrublo, a myslím, že bychom neměli dopustit, aby se některé výrazy ve sněmovně používaly,“řekla Kovářová moderátorce v pořadu.
Při práci na etickém kodexu a s ním souvisejícím seznamem nevhodných slov se inspirovala ve Velké Británii, kde jsou za některá slova poslanci napomínáni. „Tam to slovo musí vzít zpátky, a když ho nevezmou, přijde nějaký postih,“ popsala. Délka seznamu zatím podle Kovářové není jasná.
k*rva, p*del, zm*d, bast*rd, idi*t, svi*ě, ko*ot, k*nda, krysa, darebák, lhář, podvodník, zbabělec, chuligán, zrádce, krysař, prcek, práskač, srábek, kráva (Zdroj: TV Nova)
„Někteří kolegové se vůči tomu už vyhradili s tím, že neví, jak budou tu debatu moci emotivně prožívat. Myslím, že to je na dohodě, zda takovéto výrazy budeme tolerovat. Máme pak možnost v takovém případě napomenout řečníka a vést ho k pořádku,“ nastínila Kovářová možné vymáhání slušného slovníku.
Jedním z kritiků se stal například opoziční poslanec Patrik Nacher (ANO). „Místo toho, aby se paní poslankyně Kovářová věnovala řešení reálných problémů, které Českou republiku a její občany pálí, rozhodla se o horkých letních večerech raději pustit do sepisování volného pokračování animovaného seriálu O zvířátkách pana Krbce. Snad ve scénáři svého přínosného blockbusteru plného krys, krav a sviní někoho či něco neopomene,“napsal na Twitter. Ve sněmovně by se podle něj nemělo mluvit vulgárně a útočit ad hominem, plánovaný seznam prý ale ničemu nepomůže.
Jiní poslanci označili seznam jako snahu o cenzuru. „Pokud někdo považuje za ‚cenzuru‘, když se všichni shodneme na nepoužívání sprostých slov a tato slova pro debaty na plénu omezíme, tak to vypovídá mnohé především o tom dotyčném, který těmito termíny šermuje kolem sebe,“reagovala Kovářová.