Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Kateřina Viková ČTK
2. srpna 2023 v 11:27
Čas čtení 1:46

Válečná svědectví Romů a Sintů jsou nyní dostupná v nové online databázi

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Válečná svědectví Romů a Sintů jsou nyní dostupná v nové online databázi
Zdroj: Český rozhlas/CC0 Public domain

Vyprávění přeživších Romů z Česka a Slovenska o zkušenostech z druhé světové války jsou dostupná v nové online databázi. Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd spustí web na Mezinárodní den památky romských obětí holokaustu, který připadá na dnešek.

Svědectví Romů a Romek budou dostupná v databázi, kde jich postupně přibude na 250. Informovala o tom Akademie věd (AV ČR).

Opomíjené, ale důležité téma

„Zkušenost Romů a Sintů za druhé světové války je stále opomíjeným tématem, i když důsledky válečné genocidy a pronásledování pociťují romské komunity dodnes. I v těch nemnoha publikacích o holokaustu Romů a Sintů převažuje navíc často perspektiva převzatá z dokumentů sepsaných za války státní administrativou a policejními složkami,“ řekla vedoucí řídícího výboru Pražského fóra pro romské dějiny Kateřina Čapková.

Historička doufá, že web pomůže rozšířit povědomí o genocidě Romů a Sintů během holokaustu. I proto byl zveřejněn dřív, než bude databáze kompletní. Aktuálně vědkyně zpracovaly zhruba polovinu svědectví. Vedle české databáze existuje i anglická verze webu.

O projekt má zájem Washington i Vídeň

Databáze obsahuje detailní abstrakt každého svědectví, možnost podrobného vyhledávání, zobrazování vybraných událostí na mapách, anotace k použitým zdrojům a glosář vybraných pojmů. O prezentaci projektu projevily zájem také zahraniční instituce, například Muzeum holokaustu ve Washingtonu. Pražské fórum navázalo spolupráci i se Středoevropskou univerzitou ve Vídni.

svědectví romů, holokaust
Zdroj: Pražské fórum pro romské dějiny

Vědkyně využívají jako zdroje texty, v nichž se pamětník vyjadřuje pod svým jménem ke své osobní válečné zkušenosti. Svědectví reprodukují tak, jak je autor napsal. Pokud mají o nějaké informaci ze svědectví pochybnosti, napíší to do poznámky pod čarou. Podle Čapkové je pro historii důležité i to, jak pamětník události vnímá s odstupem času, i když se jeho svědectví odlišuje od reality. „Navíc zvlášť v kontextu holokaustu Romů je výzkum často neúplný a u svědectví zdánlivě nepřesného se může časem ukázat, že odkrylo neznámý kus historické skutečnosti,“ řekla.

V plánu je kromě doplnění svědectví i rozšíření do dalších jazyků

Zbylá svědectví by měla být podle Čapkové doplněna na webu během jednoho a půl roku. Práce bude náročná především proto, že se doposud zpracovávaly největší sbírky svědectví. Nyní budou pracovat i s jednotlivými vzpomínkovými knihami, provedou i rešerše různých časopisů. Jedná se o romské a antifašistické časopisy z komunistické doby, v nichž by mohly vědkyně nalézt ojedinělé vzpomínky.

20. února 2025 v 8:03 Čas čtení 2:17 Rektorka Univerzity Karlovy se omluvila za odůvodnění výše odměn. Akademie ji ostře zkritizovala Rektorka Univerzity Karlovy se omluvila za odůvodnění výše odměn. Akademie ji ostře zkritizovala

„Do budoucna poté plánujeme spíš rozšíření webu v anglické verzi i na další území nacisty okupované Evropy. Plánujeme verzi v romštině a ve slovenštině, případně němčině. Záleží však na tom, zda bychom na to získaly finanční prostředky,“ řekla Čapková ČTK.

Pražské fórum pro romské dějiny zprostředkovává a iniciuje akademický výzkum dějin Romů a Sintů v 19. a 20. století. Upozorňuje na důležitost studia historie Romů pro komplexní pochopení evropské historie a současnosti.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zlikvidovali nacisté romský tábor v Osvětimi – Březince a přes tři tisíce vězňů zavraždili v plynových komorách. Nacisté zabili další statisíce Romů a Sintů. K uctění jejich odkazu se stal druhý srpnový den památným dnem romského holokaustu.

Domů
Sdílet
Diskuse