Praha 15 se na sociálních sítích pochlubila otevřením pomníku v podobě lavičky, který má připomínat hostivařského rodáka a politika agrární strany Antonína Švehlu. Lidem se ale nelíbí. Umělec Pavel Karous za největší chybu považuje nevyhlášení soutěže.
„Přijďte si do Hostivaře posedět na nově otevřenou Švehlovu lavičku,“ zvala v nedělním facebookovém příspěvku městská část Praha 15. Letos je to totiž 150 let od narození a 90 let od úmrtí významného hostivařského rodáka a prvorepublikového politika Antonína Švehly.
„Jako připomínka této osobnosti byla včera odhalena na břehu Botiče pod vzrostlými stromy Švehlova lavička. Spolu s ní je zde umístěna také informační tabule, připomínající život tohoto muže.“
Ošklivá, nepraktická, nicneříkající
Lidem, kteří se vyjádřili v komentářích pod příspěvkem, ale nový zásah do veřejného prostoru není po vkusu. Kromě estetického zpracování kritizují například nepraktičnost. Neforemná plechová silueta Švehly bude v létě rozpálená a v zimě namrzlá, míní.
„Takhle to dopadá, když se na umění ve veřejném prostoru nepořádají soutěže...,“ píše jeden z uživatelů pod příspěvkem. S tím souhlasí i Pavel Karous, sochař a pedagog zabývající se uměním ve veřejném prostoru. „Tam je asi špatně úplně všechno. Třeba to, že na to nebyla uspořádána architektonicko-výtvarná soutěž nebo byť jen výběrové řízení. Když to nedělají profesionálové, tak to dopadne takhle. To výtvarné pojetí je prostě strašně špatné,“ řekl pro Refresher Karous.
Navíc má lavička sloužit jako památník a otvírat příběh historické osobnosti, což ale podle sochaře nedělá. Jedná se o místo na sezení, doplněné o infomační tabulku s několika stručnými odrážkami podávajícími strohé a neúplné informace o bývalém politikovi. Podle autorky textu, kronikářky městské části Praha 15, Pavlíny Nejedlíkové není na malé informační tabulce prostor se rozepisovat a navíc by to bylo kontraproduktivní, proto je doplněna o QR kód, kde je k dispozici více informací.
Architektonická soutěž by měla být samozřejmostí
Podle Karouse je nevypsání soutěže v českých městech poměrně běžným zvykem. „Arogantní politici, kteří mají právní nebo ekonomické vzdělání, si myslí, že tomu rozumí sami a že to dokážou vyřešit levněji, a zakázku přidělí někomu podle vlastního vkusu nebo většinou nevkusu.“ Soutěž zakázku přitom výrazně neprodraží, tvrdí autor projektu Vetřelci a volavky.
Architektonická soutěž by měla být standardním nástrojem, jak pořídit kvalitní projekt, ať už se jedná o budovu, přestavbu, rekonstrukci, úpravu veřejného prostranství, nebo technickou či dopravní stavbu. „Vyhrává nejlepší návrh řešení. Soutěž zajišťuje velkou míru transparentnosti, je důležitou součástí demokratického procesu,“ píše v příručceSoutěžit se vyplatí! Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Podle Pavlíny Nejedlíkové z městské části Praha 15 nebyla soutěž vypsána protože lavička byla čtvrti darována. „V červnu 2023 umělecký kovář Jan Beran potvrdil, že městské části daruje lavičku i s informační tabulí, včetně instalace na místo určené městskou částí. Jan Beran je rodák z Hostivaře a jeho firma zde působí již po tři generace, a proto se do projektu chtěl zapojit. Bylo by opravdu velice neobvyklé vypisovat veřejnou soutěž na dar.“
„Super zakomponování nepřátelské architektury – má to protilehací přepážku a na Švehlu si v létě fakt nikdo nesedne. Zajímalo by mě, kolik tahle sranda stála,“ rýpnul si jeden z komentujících na Facebooku. O nepřátelské architektuře si můžeš více přečíst v tomto článku.
Vzhledem k současné hospodářské krizi někteří komentující na sociálních sítích, včetně Karouse, vnímají počin jako zbytečný výdaj či promarněnou šanci, jak využít peníze na něco lepšího.