Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
6. října 2023 7:00
Čas čtení 1:06

Lékárny budou mít od pondělí penicilín. Dostane se ale jen na nejrychlejší

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Lékárny budou mít od pondělí penicilín. Dostane se ale jen na nejrychlejší
Zdroj: Česká lékárnická komora

V pondělí by každá lékárna v Česku měla dostat alespoň 20 balení penicilínu.

„Věřím, že v průběhu pondělí budou už penicilíny distribuovány postupně do všech lékáren v České republice, máme-li 2600 lékáren a 52 tisíc balení, zhruba by teoreticky měla každá lékárna dostat 20 balení penicilínu a věřím, že se ta situace v nejbližších týdnech velmi zklidní,“ řekl předseda Asociace velkodistributorů léčiv Jan Rohrbacher.

Podle Válka je penicilínu nyní dostatek, problém je ale jeho distribuce i do menších lékáren. Má to pomoci vyřešit zejména zákon, který je ve sněmovně a čeká ho třetí čtení. „Zákon nařídí dodávat lék, dodávat nejenom penicilín, ale každý z těch léků, kde bude ohrožení, kde bude problém, do každé z lékáren,“ řekl Válek. V platnost by mohl vstoupit od ledna.

5. října 2023 13:56 Čas čtení 1:54 Nakažených covidem v Česku přibývá, přidala se i chřipka. Jak nemoci poznat a jaká jsou pravidla pro nakažené? Nakažených covidem v Česku přibývá, přidala se i chřipka. Jak nemoci poznat a jaká jsou pravidla pro nakažené?

Dalším z kroků, které mají podle Válka zvýšit dostupnost léků, je posílení celoevropského trhu. „Tvrdě budeme prosazovat to, aby se nestávalo, že lék, který je drahý, vzácný, je registrovaný jenom v jedné nebo ve dvou zemích,“ řekl Válek. Odolnost lékového trhu by také zvýšilo, kdyby se do Evropy dostali výrobci, kteří do ní zatím nedodávají, doplnil Válek.

Válek už dříve uvedl, že chce v Česku spustit výrobu penicilínu. Na dotaz novinářů dnes upřesnil, že by to měly být především generické léky. „To znamená právě ty s těmi relativně nízkými cenami, které způsobují ty hlavní problémy teď na evropském trhu,“ řekl dnes Válek. Uvedl, že jedná s několika firmami. V Česku by se některé léky mohly začít vyrábět do konce volebního období, podrobnosti k typům léků nechtěl komentovat.

21. dubna 2023 6:00 Čas čtení 4:58 Velký přehled výplat: Kolik si vyděláš v Česku jako lékař*ka, prodavač*ka nebo řidič*ka a kolik ti zaplatí u sousedů? Velký přehled výplat: Kolik si vyděláš v Česku jako lékař*ka, prodavač*ka nebo řidič*ka a kolik ti zaplatí u sousedů?

Penicilínů bylo loni do ČR podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) dodáno 385 tisíc balení, o trh v hodnotě asi 40 milionů korun ročně se dělí tři výrobci. Dodávky se v posledních měsících meziročně zvýšily o 800 procent.

Domů
Sdílet
Diskuse