Jedna z fotopastí rozmístěných v národním parku České Švýcarsko zachytila loni zvíře, které nápadně připomíná kočku divokou. Kriticky ohrožená šelma vymizela z české přírody před desítkami let. Vědci nyní hledají vzorky srsti, které by zprávu potvrdily.
Snímky pocházejí z loňského března, národní park České Švýcarsko je na sociální síti X sdílel v pátek. Úkolem přírodovědců bude nyní zjistit, zda se jednalo o migrující zvíře, nebo zda se šelmy na území národního parku usadily trvale.
Podle zoologa ze Správy národního parku České Švýcarsko Martina Valáška se velmi pravděpodobně jedná o téměř čistou kočku divokou disponující téměř všemi typickými rozlišovacími znaky. „Potvrdit její výskyt opakovaně ale nemusí být snadné, území národního parku je velmi rozsáhlé a ve zdejším komplikovaném terénu hledáme pověstnou jehlu v kupce sena. Budeme potřebovat i notnou dávku štěstí,“ uvedl pro server iDnes.cz.
Zoologové se nyní snaží zjistit výskyt šelmy pomocí cíleně rozmístěných fotopastí, ke kterým umisťují výluh z kozlíku lékařského. Ten je pro kočky mimořádně atraktivním vnadidlem. Pokud by se vědcům časem podařilo získat vzorky srsti, bylo by možné odhalit původ zvířete či míru případného křížení s kočkou domácí.