Dvě vakcíny najednou mohou být účinnější, než když se podají v rozmezí několika dní, naznačuje studie.
Podzim ve znamení chřipkové sezony pokračuje a s ním i další návštěvy očkovacích center. Lidé si chodí jak pro vakcíny proti chřipce, tak i na posilující dávku proti onemocnění covid-19. Studie amerického Centra pro prevenci nemocí naznačuje, že dohromady fungují vakcíny lépe než každá zvlášť. Lepší výsledky navíc mají, když se podají naráz. Informuje o tom The Guardian.
Studie se zúčastnily dvě skupiny lidí pracujících ve zdravotnictví. První skupina 12 osob dostala očkovací látku proti covidu i vakcínu proti sezonní chřipce ve stejný den. Dalších 30 lidí podstoupilo očkování v rozmezí několika dní ve stejném měsíci.
Výsledky ukázaly, že skupina, která dostala obě dávky současně, měla vyšší hladinu imunoglobulinu G1, protilátky působící proti covidu-19 i sezonní chřipce.
„Je to pravděpodobně způsobeno zvýšenou stimulací imunitního systému tím, že jsou obě vakcíny přítomny současně. Klíčové je zjistit, zda to má nějaký smysluplný klinický přínos – projeví se vyšší hladina protilátek větší ochranou proti infekci nebo onemocnění?“ okomentoval výsledky infektolog Amesh Adalja.
Studie ještě neprošla odbornou revizí. Centrum pro prevenci nemocí ale přesto doporučuje nechat se očkovat oběma vakcínami současně. Neuvádí důvod, proč by to lidé měli udělat, zároveň však tvrdí, že jde o bezpečný postup.
Podle instituce se mohou objevit některé vedlejší účinky obou z vakcín, neměly by být ale tak závažné jako v případě očkování pouze proti chřipce. Adalja kromě toho mluvil také o zvýšeném riziku mozkových příhod a miniinzultů u starších osob, nedomnívá se ale, že by navýšení rizika mělo být příliš významné.