Chemické látky, které se uvolňují při odpalování ohňostrojů, jsou podle vědců vysoce toxické a karcinogenní. Prokazatelně mají negativní dopad na lidské zdraví i životní prostředí.
Na rizika především domácích ohňostrojů upozornila Akademie věd ČR. Pyrotechnika dle vědců obsahuje nebezpečné látky a velké množství těžkých kovů. V ovzduší může smog přetrvávat i řadu dnů a škodlivé látky se z něj uvolňují do vody i půdy. Dle vědců je namístě zábavní techniku zásadně omezit, či ji dokonce úplně zakázat, píše Česká televize.
🎆 Pozor na zábavní pyrotechniku.
— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) December 14, 2023
🎇 Z dosavadního vědeckého poznání jednoznačně vyplývá, že zejména amatérské ohňostroje nelze bez závažných dopadů na zdraví lidí i životní prostředí provozovat. Obsahují celou škálu nebezpečných látek a velké množství těžkých kovů. Na místě je… pic.twitter.com/ZkrI6wrNSS
Krátkodobě se negativní účinky pyrotechniky mohou projevit nevolností, dýchacími problémy nebo zhoršením chronických zdravotních stavů. I krátkodobé vystavení představuje riziko vzniku srdečně-cévních příhod. Z dlouhodobého hlediska je třeba dbát na to, že je mnoho výrobků karcinogenních. Riziko nejvíce dopadá na děti, seniory a lidi s dýchacími nebo srdečními problémy.
Odborníci doporučují lidem, kteří chtějí negativní dopady silvestrovských oslav omezit co nejvíce, aby se od ohňostrojů drželi co nejdále, nevětrali doma a případně použili čističku vzduchu. Důležité je také zbytky petard co nejdříve uklidit.