Češi a Češky loni za nechtěné dárky utratili půl miliardy korun. Každý třetí dostal alespoň jeden dárek, který nechtěl. Slevomat se ve spolupráci s Behavio Labs zeptal lidí, co by si letos přáli najít pod stromečkem.
Více než třetina obdarovaných uvedla, že dárky, které je nejvíce zklamaly, měly hodnotu do 500 korun. Žebříčku vévodí měkké dárky (32 procent), nejčastěji oblečení jako ponožky či svetry. Většina dotázaných však uvedla, že obdržení špatného dárku přešli mlčením (54 procent) nebo předstírali radost (40 procent).
„Za nejhorší dárky lidé nejčastěji uvedli doplňky do koupele, legrační dárky, parfémy nebo třeba svetry,“ říká ředitel Slevomatu Ladislav Veselý.
„Přestože respondenti uvedli, že by si i letos přáli dostat doma vyrobené dárky nebo hotovost, tyto předměty byly také nejčastěji uvedeny jako ty nejhorší dárky. U poukazů na zážitky ale víme, že s nimi bylo spokojeno 96 procent obdarovaných,“ vysvětluje výzkumník Ladislav Havrland z Behavio Labs.
Rukodělné dárky by si letos znovu přálo dostat 75 procent obdarovaných, obálku s penězi 67 procent a vouchery 63 procent. Podle výzkumu se většina lidí (56 procent) chce na dárku domluvit, neměli bychom se proto bát o tom mluvit. Výzkum dodává, že každý čtrnáctý Čech či Češka neobdrží dárek žádný.