Seznam autorů a autorek figuruje mimo jiné i v soudním sporu skupiny umělců, kteří na začátku minulého roku podali žalobu proti společnostem Midjourney, Stability AI, DeviantArt a Runway AI.
Umělá inteligence je fajn, protože nám do budoucna ušetří hromadu času a práce. Umělá inteligence ale není fajn, když si ke své „tvorbě“ bere díla od jiných známých autorů a autorek, aniž by je za to jakkoli kompenzovala. Bohužel právě to se dlouhodobě děje – teď dokonce na sociálních sítích koluje seznam těch, na jejichž práci se konkrétně například Midjourney trénuje.
Na seznamu (mrknout se na něj můžeš tady), který čítá 4 700 umělců a umělkyň, jsou například Banksy, Salvador Dalí nebo Wes Anderson. Objevují se ale i česká jména. František Kupka, Jan Švankmajer, Jan Pinkava nebo Josef Čapek. Zprávu přinesl server NBC News.
Od loňska pak podobný list figuruje také v žalobě proti společnostem Midjourney, Stability AI, DeviantArt a Runway AI, jež jsou v této souvislosti obviněny ze zneužití autorských práv. Jedná se každopádně o jednu z mnoha sfér, v nichž aktuálně umělá inteligence čelí kritice.
Společnost Tesla zodpovědná za výrobu elektrických vozidel v posledních týdnech stáhla miliony prodaných vozidel ve Spojených státech i Číně, aby provedla opravy na systému autopilot.
Jinde zase AI pomalu začíná pronikat na trh s instagramovými celebritami. Nedávno jsme například psali o modelce Emily Pellegrini, která se čerstvě ukázala být dílem nástrojů umělé inteligence. Přesto působí tak autenticky, že svému tvůrci přináší do kapsy stovky tisíc korun měsíčně.