Co se děje: V posledních dvou letech v Evropě prudce vzrostl počet případů závažné horečky dengue.
- Podle zveřejněné zprávy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se v Evropě v posledních letech zvyšuje výskyt horečky dengue.
- Nemoc přenášejí především komáři z jihovýchodní Asie v důsledku změn klimatu. Oteplování pro ně vytváří příznivější podmínky.
- Exotický druh komára se nyní vyskytuje ve 13 různých zemích Evropy. Patří mezi ně například Řecko, Španělsko, Itálie a Francie.
Proč je to důležité: Globální oteplování s sebou přináší mnoho vedlejších účinků a rizik. Mezi ně patří i migrace invazního exotického hmyzu do dříve neobydlených zemí. Zpráva může být důležitá i pro turisty, kteří v letní sezóně hojně navštěvují místa výskytu nemocí. Větší informovanost může lidem pomoci přijmout ochranná opatření.
Citace: „Osobní ochranná opatření v kombinaci s opatřeními na kontrolu vektorů, včasným odhalením případů, včasným dohledem, dalším výzkumem a osvětovou činností jsou nejdůležitější v těch oblastech Evropy, které jsou nejvíce ohroženy,“ uvedla ředitelka ECDC Andrea Ammon.
Širší souvislosti: V letech 2010 až 2021 bylo v Evropě hlášeno pouze 73 případů horečky dengue, v posledních dvou letech se jejich počet zdvojnásobil na 130 případů.
Horečka dengue je také známá jako horečka lámající kosti. Projevuje se náhlým zvýšením teploty, silnou bolestí hlavy, slabostí, bolestí svalů a kloubů, nevolností a zvracením.
Průběh onemocnění obvykle nepřesahuje deset dní. Zotavení z onemocnění však může trvat i několik týdnů. Na onemocnění neexistuje jiná léčba než dostatečný příjem tekutin a léků proti bolesti.