Záchranná služba odváží denně do nemocnic desítky lidí.
Výjimkou při práci záchranářů bylo úterý, kdy jich bylo 141. Informaci přineslo BBC. Je ještě příliš brzy na přesné určení příčiny smrti u všech obětí. Podle zpráv však rostoucí počet mrtvých přišel v době, kdy se teploty v Karáčí vyšplhaly ke 49 stupňům.
Civilní nemocnice v Karáčí jen od neděle do středy přijala 267 lidí s úpalem, dvanáct z nich zemřelo. „Mnoho z těch, které jsme viděli, pracovalo venku. Řekli jsme jim, aby se ujistili, že v těchto vysokých teplotách pijí hodně vody a nosí lehké oblečení,“ uvedl pro BBC doktor Imran Sarwar Sheikh, vedoucí oddělení pohotovosti. Ne všichni se však do nemocnice dostali, i proto byla zřízena střediska a tábory, které se snažily veřejnosti pomoci.
Domácnosti bez elektřiny, a tedy bez klimatizace
Problémy Karáčí s vysokými teplotami ještě zhoršují pravidelné výpadky elektřiny, které odpojují ventilátory a klimatizaci, na něž se mnozí ve vedrech spoléhají. Výpadky nejsou ničím neobvyklým, naopak se jedná o běžnou praxi v celém Pákistánu, protože se elektrárenské společnosti snaží zachovat dodávky.
Karáčí není jedinou částí Pákistánu, která se potýká s problémy. Minulý měsíc byla v provincii Sindh, kde je Karáčí hlavním městem, podle agentury Reuters zaznamenána téměř rekordní teplota 52,2 stupně. Vlnu veder zažívá i hlavní město Indie Nové Dillí.
Dle odborníků jsou podobné extrémní projevy počasí v důsledku změny klimatu stále častější a intenzivnější. Vlna veder se v Karáčí očekává až do příštího týdne, teploty by se však měly postupně snižovat. Pomoct by mohlo i monzunové období, které by mělo přijít dříve a přinést o 60 procent více srážek.