Vitaminových doplňků stravy již v dnešní době lékárny a drogerie nabízí nesmírné množství. Jejich každodenní užívání ale rozhodně nemá takové účinky, jak tvrdí prodejci.
Nová studie pochází z USA, kde multivitaminy užívá asi třetina populace. Do průzkumu zapojili téměř 400 tisíc zdravých osob a výsledky doplňkům moc nefandí.
Žádná spojitost s tím, že by lidé užívající doplňky měli vyšší šanci na dožití, se neprokázala, naopak byla u těchto lidí zjištěna větší pravděpodobnost úmrtí v následujících dvou desetiletích zhruba o čtyři procenta.
Hitem jsou i u nás. „Vitaminy ve formě doplňků stravy pravidelně konzumuje 60 procent Čechů, z toho téměř 40 procent denně, zejména pak ženy,“ uvádí zpráva společnosti Stada pharma z roku 2023.
Většina populace se snaží konzumací multivitaminů zlepšit své zdraví a předcházet onemocnění. Mohou však mít naprosto odlišný účinek. Například umělé doplňky s betakarotenem mohou zvyšovat riziko rakoviny plic a srdečních onemocnění. Nadměrná konzumace železa zase může kromě kardiovaskulárních onemocnění způsobovat i cukrovku či demenci.
Umělé vitaminy však nejsou jen škodlivé, naopak předběžná studie z roku 2022 ukázala, že multivitaminy mohou zpomalit pokles kognitivních funkcí ve stáří. Výzkum v této oblasti však ještě není u konce.
„Hlavním faktem je, že multivitaminy nepomáhají. Neexistují na to vědecké poznatky. Místo užívání multivitaminů stačí jíst zdravé potraviny,“ upozornil doktor Neal Barnard z Univerzity George Washingtona pro The Guardian.
„Není překvapivé, že tyto přípravky riziko úmrtí významně nesnižují. Vitaminový a minerální doplněk sám o sobě nespraví nezdravou stravu, ale může pomoci pokrýt klíčové živiny, pokud se je někdo snaží získat z potravy,“ dodala dietoložka Duane Mellor.