Krásní lidé vydělávají podle vědeckých studií v průměru o pět procent více než lidé průměrného vzhledu, vyšší plat získávají ale spíše díky sebevědomí než samotnému vzhledu.
Zjistila to analýza Národního institutu SYRI, která pracovala se sedmi desítkami mezinárodních studií na toto téma. Vzhled je podle analýzy nejdůležitější pro pracovníky*pracovnice v sexuálních službách a pro politiky*političky. Institut o tom informoval v tiskové zprávě.
„Vzhled pomáhá k vyššímu sebevědomí, což se pak může překlopit v lepší výkonnost v kolektivu, vyšší asertivitu a vyšší plat. Výzkum také naznačuje, že vzhled je důležitý už v dětství. Hezčí děti získávají trochu více pozornosti rodičů a učitelů*učitelek, což jim také v životě pomáhá,“ uvedla Zuzana Havránková, které kromě SYRI působí v Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Anglo-americké vysoké škole.
V oborech, kde není vzhled pro práci důležitý, jako jsou pozice analytiků*analytiček, výzkumníků*výzkumnic nebo učitelů*učitelek, je vliv krásy na plat minimální, naopak jeho vliv je podstatný u pracovníků*pracovnic v sexuálních službách a u politiků. „U průměrné populace pak většinou platí, že efekt krásy zmizí, když bereme v úvahu zároveň schopnosti zaměstnanců. A to jak intelektuální, tak společenské,“ dodala Havránková.
Pozitivního vlivu, který v práci lidem přináší krásný vzhled, lze podle vědkyně dosáhnout i jinými cestami. „Vliv krásy můžeme snadno přebít trochou vzdělání navíc nebo zapracováním na sebevědomí. Atraktivitu lze dramaticky zvýšit i tím, že se často smějeme a chováme se energicky,“ dodala.
Národní institut SYRI sdružuje 150 vědců*vědkyň z Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR.