Na nebi se chystá jedinečná podívaná. Astronomové předpovídají výbuch novy v souhvězdí Coronae Borealis. Vzácný úkaz by měl být přibližně týden viditelný ze Země i pouhým okem.
„Planoucí hvězda“ – tak přezdívají odborníci hvězdě T Coronae Borealis. K jejímu výbuchu došlo v minulosti totiž už několikrát. Úplně poprvé se tak stalo zhruba před 800 lety, exploze se opakovala v roce 1866, naposledy tento vzácný úkaz sledovali astronomové v roce 1946.
Výbuch hvězdy předznamenává mírné stmívání. Podle něho odborníci předpověděli, že k explozi dojde mezi červnem a koncem září. Toto období se již pomalu blíží ke svému konci, nebeskou podívanou tedy můžeme očekávat každou chvíli, uvádí stanice CNN Prima News.
Hvězda T Coronae Borealis se nachází v souhvězdí Severní koruny přibližně tři tisíce světelných let od planety Země. Tvoří ji bílý trpaslík a jasnější červený trpaslík. Právě jejich vzájemné působení způsobuje nárůst tlaku a tepla, což nakonec vede k termonukleárnímu výbuchu, píše na svém webu NASA. Jev by se mohl znovu opakovat až za dalších zhruba 80 let.
Po explozi dojde ke zjasnění hvězdy. Tento jev se nazývá nova. Celý úkaz lze ze Země týden či dva zahlédnout pouhým lidským okem. Planoucí hvězda by měla být jasnější než Polárka, nejznámější a nejvýraznější hvězda naší oblohy. Nezbývá nám než doufat, že v průběhu novy nám bude přát počasí. Úkaz totiž lze sledovat pouze za jasné oblohy.
Ke vzplanutí těles v blízkosti naší sluneční soustavy nedochází příliš často. Podle odborné asistentky Rebekah Hounsell z NASA by taková podívaná mohla v mladých lidech podnítit zájem o astronomii.