Řeka Neretva, která se vlévá do Jaderského moře, je silně znečištěná a situace začíná být vážná.
Kromě miliardových škod na infrastruktuře čelí Bosna a Hercegovina po nedávných rozsáhlých záplavách také ekologické katastrofě na řece Neretvě. Řeka Neretva dlouhá 225 kilometrů, která láká mnoho turistů svou smaragdově zbarvenou vodou, nyní ztmavla a je plná odpadu. V nejhorším případě hrozí dokonce znečištění chorvatského Jadranu, jehož obyvatelé si již nyní stěžují na silný zápach, uvedl chorvatský deník Slobodna Dalmacija.
V důsledku dlouhotrvajících přívalových dešťů se do Neretvy dostalo mnoho tun odpadu, včetně plastů, pneumatik, stavebních materiálů, domácích spotřebičů a množství suti.
Odborníci odhadují tloušťku vrstvy odpadu na hladině řeky na přibližně jeden metr.
Týden po přívalových deštích se záchranáři z Chorvatské horské služby (HGSS) stále prodírají masami odpadků pomocí nafukovacích člunů a pátrají po pohřešovaných.
Podle místních médií, která citovala jednoho ze záchranářů, jde o život ohrožující situaci. Mezitím se záchranné složky na souši snaží dostat z řeky co nejvíce odpadků pomocí bagrů.
Vrstva odpadu se mezitím díky hrázi nedostane do Mostaru a Jadranu. Čas se však krátí; odborníci se obávají, že tlak na hráz bude příliš velký a že by se musela otevřít vrata, což by způsobilo, že by odpad plul dál po proudu.