Británie plánuje zvýšení daně z letecké přepravy o 13 %.
- Nízkonákladová letecká společnost Ryanair plánuje od příští sezóny zrušit přibližně 10 % letů z a do Británie. Důvodem je vládou plánované zvýšení daně z letecké přepravy o 13 %.
- Šéf společnosti Michael O´Leary plán zvyšování daní ostře zkritizoval. Podle něj takový krok zhorší šance britské ekonomiky na růst a povede k výraznému zdražení letecké dopravy. Zároveň dodal, že Ryanair „přehodnotí“ svůj letový plán, přičemž plánovaná redukce počtu letů může snížit počty cestujících na britských letištích až o 5 milionů.
- O´Leary tvrdí, že krátkozraké vybírání daní výrazně zdraží leteckou dopravu pro běžné Brity cestující na dovolenou do zahraničí a Británii jako destinaci zhorší konkurenceschopnost oproti Irsku, Švédsku, Maďarsku a Itálii, kde vlády takové daně ruší právě proto, aby podpořily cestování a s ním turismus a tvorbu pracovních míst.
Citát: „Takové idiotské rozhodnutí ministryně financí Rachel Reeves ještě zvýšit už tak vysokou daň z letecké přepravy povede spíše ke škrtům, ne k růstu,“ řekl O´Leary.
Širší kontext: Tamní ministryně financí Rachel Reeves tento týden představila návrh rozpočtu na příští rok. Kromě zvyšování daní, které by se mělo nejvíce dotknout bohatších Britů a firem, však navrhla také zvýšení daně z letecké přepravy, a to od fiskálního roku 2026/2027. Daň vychází z délky letu a toho, zda se jedná o ekonomickou nebo první třídu. Po zvýšení daně by se cena letenky do ekonomické třídy při letech na krátké vzdálenosti měla zvýšit přibližně o dvě libry. Vlastníkem soukromých letadel se daň zvýší až o 50 %.
Šéf Ryanairu řekl, že britská vláda slíbila učinit kroky k podpoře růstu. Namísto toho však její první návrh rozpočtu představuje škody pro ekonomiku, leteckou dopravu a cestovní ruch.