Vánoce pro většinu z nás znamenají období pohody a odpočinku, ale pro děti, které si nedávno prošly rozvodem rodičů či úmrtím nebo onemocněním jednoho z nich, mohou přinášet spíše strach a stres.
„První Vánoce v neúplné rodině s sebou přinášejí řadu výzev. Děti v této situaci zažívají mnoho nepříjemných pocitů. Kromě smutku z rozpadu rodiny a nejistoty, jak bude vše probíhat, se může objevit i vztek a zklamání,“ říká Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí. Poprvé je totiž mají prožít jinak, než jsou zvyklí, to ale neznamená, že si je nemohou užít.
Je však potřeba trochu více empatie a organizace ze strany rodičů, i to ale může být pro některé složité. „Rodiče se dostávají do stresu, jelikož jejich úkolem je domluvit se s již bývalým partnerem na hladkém průběhu, což mohou komplikovat různé naschvály i hry ega,“ dodává Petrášková.
Linka bezpečí tak přináší pár jednoduchých tipů, jak dětem prožití Vánoc trochu zpříjemnit.
Vymezení času s dětmi a bez dětí: Domluvte se, zda budete vánoční období trávit společně nebo zvlášť, u kterého z rodičů nebo prarodičů budou případně děti trávit Štědrý den, Boží hod a další dny vánočních prázdnin. Vše si poznamenejte.
Předávání dětí: Ujasněte si, kde a kdy přesně bude probíhat předávání dětí.
Dárky: Dohodněte se, jaké dárky děti dostanou, v jaké cenové hodnotě a kde.
Komunikace s druhým rodičem: Nastavte si pravidla, jak bude během vánočního období vypadat komunikace dětí s rodičem, který s nimi zrovna není. Zavolají si spolu na Štědrý den? Budou si posílat fotky?
Včasné informace: O jakékoliv změně se vzájemně včas informujte.
Vzájemný respekt: Respektujte nejen všechna domluvená pravidla, ale i své potřeby a blaho svých dětí.
Linka bezpečí také upozorňuje, že při plánování je důležité dbát i na věk dětí. „Určitě je dobré znát názor dětí, kde chtějí strávit Vánoce. Mladší děti do deseti let se však těžko rozhodují a většinou chtějí trávit Vánoce s oběma rodiči najednou. Je proto lepší, když za ně rozhodnou rodiče – ve shodě – a o situaci je informují, zatímco u starších dětí by se spíš měli snažit vyjít vstříc jejich přání,“ říká vedoucí e-mailové poradny Linky bezpečí Hana Petráková.
Dětem také může pomoci se držet tradic, na které jsou zvyklé a které jim pocit „že je něco jinak“ trochu eliminují. Linka bezpečí například radí využít psaní dopisu Ježíškovi, ve kterém můžou děti sepsat i své oblíbené zážitky, touhy nebo pocity. To, co si totiž většinou doopravdy přejí, většinou do dopisů nenapíšou. Proto se kampaň Linky bezpečí soustředí i na to, aby měly odvahu a svěřily se. Linka je navíc dostupná komukoliv a kdykoliv: 24 hodin denně sedm dní v týdnu a to i o svátcích (tedy i o Vánocích a Silvestru).