Kyberšmejdi si nedají pokoj ani před Vánoci. Přišli navíc s novou taktikou.
Rodičům přijde SMS zpráva, kde je jejich dítko žádá o peníze. Na první pohled se jedná o nevinnou prosbu, může se ale také jednat o nový podvodný trik kyberšmejdů. Ti totiž oslovují rodiče, vydávají se za jejich děti a následně z nich mámí peníze. Tento druh podvodu se v posledních dnech rozšířil natolik, že se jím začal zabývat i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
„Z toho, co na WhatsAppu vypadalo jako moje číslo, přišla mému otci zpráva, že potřebuji peníze a jestli by mi je nemohl poslat. On dokonce odpověděl ano, ale pak mu přišlo divné, že po něm chtějí, aby je poslal do cizí banky. Pak mi naštěstí zavolal,“ popisuje průběh podvodu, který naštěstí nakonec dopadl dobře, pro CNN Prima News expert na kyberbezpečnost Miloslav Lujka.
V některých případech kyberšmejdi dokonce dojdou tak daleko, že si vytvoří falešný profil dítěte, a z cizího čísla následně rodičům s žádostí o peníze volají. Rodiče se pak často zmatení pod tlakem telefonátu rozhodnou požadovanou částku opravdu poslat. „O zmíněných podvodech víme. Důležité je v těchto případech zachovat chladnou hlavu a nejednat pod vlivem emocí nebo pod časovým tlakem,“ radí náměstek ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Pavel Štěpáník.
S vymoženostmi, které nyní nabízí umělá inteligence, je poměrně snadné napodobit dětský hlas. Telefon navíc hlas zkresluje, rodiče se tedy nemohou spolehnout ani na to, že přece ví, jak jejich dítě v telefonních hovorech zní.
V předvánočním čase se počet digitálních podvodů všeho druhu stupňuje. Pozor si lidé musí dát nejen na podvodné odkazy, které chodí do jejich emailových i telefonních schránek, ale i na falešné e-shopy. Ty se můžou na první pohled tvářit jako elektronické obchody známých značek, jedná se ale o léčku, díky níž podvodníci získají platební údaje, jež mohou následně zneužít. Nebezpečné jsou i podezřelé zahraniční e-shopy.