Odborníci odhadují, že českému automobilovému průmyslu hrozí v důsledku cel škody za desítky miliard korun.
Po oznámení americkým prezidentem Donaldem Trumpem začala 3. dubna platit dodatečná 25procentní cla na dovoz aut do USA. Mezi prvními pocítí tato cla výrobci autodílů v Česku, přičemž někteří ztratili zakázky ještě dříve, než cla vstoupila v platnost. Informoval o tom server novinky.cz.
Například výrobci autokomponentů Karsit Jaroměř pozastavili kontrakt na dodávku dílů pro karoserie aut, která se měla dostat na trh USA. Hodnota kontraktu dosahovala několika milionů korun ročně, řekl generální ředitel Karsitu Jan Kříž.
„Překvapila nás neuvěřitelná rychlost, s jakou náš odběratel reagoval,“ řekl Kříž. Dodal, že zprávu o pozastavení kontraktu dostal Karsit zhruba 24 hodin po prvotním oznámení cel americkým prezidentem 26. března. Tehdy Trump avizoval, že začátkem dubna začnou platit cla ve výši 25 procent na dovoz všech automobilů, které nebyly vyrobeny ve Spojených státech.
Autodíly z Karsitu měl jejich odběratel zpracovat v Srbsku a následně dodat na montáž automobilce v Kanadě, která dodává vozidla na trh USA. Karsit nevylučuje, že v budoucnosti mohou americká cla zasáhnout i jeho zakázky pro evropské automobilky, které dodávají celé vozy do USA. Hlavním obchodním partnerem firmy je koncern Volkswagen.
Další česká firma, Brano Group, dodává automobilkám autodíly od dveřových či kokpitových systémů, přes tlumiče až po ruční brzdy. Podle ředitele Pavla Juříčka jim v důsledku nových cel zrušení kompletní zakázky nehrozí. „Co však hrozí, je, že pro americká cla se například Volkswagenu propadne prodej o 30 procent, a to sníží odběr našich dílů,“ řekl Juříček Novinkám. Kritizoval zástupce Evropské unie, že v jednáních s Trumpem zcela selhali. Podle něho měli USA nabídnout snížení evropských cel na americká auta.
Přicházejí o práci
V Ostravě zase z měsíce na měsíc přišlo o práci všech 331 zaměstnanců závodu americké společnosti Aludyne Czech. O uzavření provozu dodávajícího hliníkové součástky pro automobilový průmysl se lidé dozvěděli v únoru a došlo k němu 31. března. Zástupci firmy nechtěli říct podrobnosti, avšak nová cla na auta, stejně jako nedávno zvýšená cla na hliník byla pravděpodobně posledním hřebíčkem do rakve.
Navíc, od května začnou platit v USA cla na dovoz samotných autokomponentů. Budou ve stejné výši jako na auta, tedy 25 procent. Nepřímého vlivu cel se obávají i Škoda Auto a Hyundai. „Hyundai Motor Manufacturing Czech do Spojených států auta nevyváží, takže přímý problém to není. Cla však mohou vést k oslabení evropské ekonomiky, a tím ke snížení poptávky,“ řekl mluvčí nošovické automobilky Jan Rodek.
Podobný problém očekává i Škoda Auto. „I když nejsme na americkém trhu aktivní, tato situace bude mít nepřímý vliv na naši společnost a činnost, jelikož ovlivní širší odvětví automotive včetně našich dodavatelů. Kromě toho nás ovlivní i zákaz prodeje čínských vozidel v USA, protože to povede k ještě většímu zaměření čínských výrobců na evropský trh,“ řekl Novinkám mluvčí Škoda Auto Tomáš Kotera.
Experti odhadují, že českému automobilovému průmyslu hrozí v důsledku cel škody za desítky miliard korun. Průmysl zaměstnává na domácím trhu 180 tisíc lidí a na celkovém výkonu ekonomiky se podílí přibližně 10 procent.
