Správa služeb hlavního města Prahy řeší následky kyberútoku. Zločinci začali zveřejňovat část ukradených materiálů a vyzvali organizaci k vyjednávání. O celé situaci informoval iROZHLAS.
Na internetu se objevila data o odtazích a jména odtažených, poznávací značky jejich aut nebo interní neanonymizované smlouvy a soupis majetku. Kyberzločinci avizují, že ukradli data v objemu 200 gigabytů. Požadují, aby s nimi organizace začala vyjednávat o výkupném, jinak dojde ke zveřejnění dalších materiálů.
Magistrátní příspěvková organizace útok potvrdila. „Správa služeb hlavního města Prahy byla napadena kybernetickým útokem. Činnosti jí dané zřizovací listinou jsou nadále plněny. Aktuálně jsou částečně omezeny komunikační kanály,“ vysvětlila organizace aktuální situaci serveru iROZHLAS.cz.
Ke komunikaci nyní organizace používá provizorně založenou e-mailovou schránku u společnosti Google. Původní e-mailové adresy nefungují. Stejné je to i v případě telefonních linek. Pracovníci firmy musí ke komunikaci s veřejností nově využívat dva mobilní telefony.
Bezpečnostní expert firmy Ecxello, Boris Mutina, pro iROZHLAS uvedl, že se k celému útoku přihlásila kyberkriminální skupina Cicada3301. Jedná se o ruskojazyčné uskupení, které své působení odstartovalo v roce 2024.
Celou situací se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Správa služeb hlavního města Prahy zatím nesdílela žádné bližší informace. Nejde o výjimečný případ. Před půl rokem byly v podobné situaci i Pražské služby. Útočili na ně kyberzločinci ze skupiny Akira.