Jde o výsledek dlouhodobé strategie, která kombinuje vysokou proočkovanost proti viru HPV a efektivní screening.
Skandinávská země zavedla bezplatné očkování proti HPV pro dívky už v roce 2008. Očkování pro chlapce přišlo v roce 2019. V současné době dosahuje proočkovanost 89 procent u dětí ve věku 12 let pro první dávku. Studie ukazují, že ženy očkované před 20. rokem života mají až o 86 procent nižší riziko vzniku rakoviny děložního čípku.
Kromě očkování Dánsko pracuje také s rozsáhlým screeningovým programem, který umožňuje včasné odhalení a léčbu přednádorových lézí. Tato kombinace preventivních opatření výrazně přispívá k poklesu výskytu rakoviny děložního čípku.
Pouze 15 zemí z EU prioritizuje screeningy
Podle studie publikované v dánském lékařském časopise Ugeskrift for Læger klesla incidence rakoviny děložního čípku v Dánsku pod 10 případů na 100 000 žen ročně. Dánská společnost proti rakovině (Kræftens Bekæmpelse) uvádí, že ještě před rokem 2040 může být nemoc natolik vzácná, že bude považována za vymýcenou.
Zatímco Dánsko dosahuje významného pokroku, v mnoha evropských zemích je situace odlišná. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že pouze 15 ze 53 členských států má organizované screeningové programy s pokrytím 70 procent nebo vyšším. Nízká proočkovanost a nedostatečný screening jsou hlavními problémy spojenými se zpomaleným poklesem tohoto onemocnění.
Pokud vše půjde podle plánu, bylo by to poprvé, kdy se podařilo, aby určitý typ rakoviny zcela zmizel.