Země mají na zjištění Evropské komise reagovat.
Evropská komise (EK) zohledňuje zásadu právního státu také při přípravě příštího dlouhodobého rozpočtu EU. Uvedl to v úterý evropský komisař pro spravedlnost, demokracii a právní stát Michael McGrath v rozhovoru pro Evropskou redakci (ENR), jejíž je TASR součástí.
Komisař čelil řadě otázek týkajících se stavu právního státu v zemích EU, které se týkaly především dění v Maďarsku, ale také situace ve Španělsku a na Slovensku, přičemž zmínil kroky slovenské vlády v oblasti svobody tisku, soudnictví a jejího postoje k nevládním organizacím. McGrath upřesnil, že se nemůže zabývat otázkami specifickými pro členské státy.
Dodal, že EK dokončuje svou zprávu o právním státě pro rok 2025. Každá země byla vyzvána, aby reagovala na zjištění EK a upozornila na nepřesnosti. V této fázi EK rovněž dokončuje kapitoly pro jednotlivé země s hodnocením, zda bylo dosaženo pokroku v plnění jejích doporučení z loňského roku.
Některé země možná nedostanou ani euro
Komisař dodal, že EK rovněž zkoumá podmíněnost právního státu jako trvalý mechanismus v rámci přípravy příštího dlouhodobého rozpočtu EU. Komise předloží návrh víceletého finančního rámce v červenci.
„Myslím, že jsme se z tohoto procesu hodně naučili, a to z vazby mezi reformami a přístupem k financování EU, což může být pro členské státy citlivá otázka. V nadcházejícím rozpočtu bude zvažován důraz na národní plány a zahrnutí podmíněnosti některých reforem,“ vysvětlil.
Připomněl, že EK byla dosud v oblasti právního státu aktivní, a to i prostřednictvím řady soudních řízení o porušení povinností vyplývajících z práva EU, a Soudní dvůr EU musel často rozhodovat ve prospěch Komise. Docházelo také k využívání nástrojů k blokování prostředků EU, což podle něj EK nedělá ráda, protože chce, aby prostředky EU byly poskytnuty členským státům a konečným příjemcům různých programů.
„Pokud však vidíme porušování zásad právního státu, máme podle smluv povinnost jednat,“ řekl McGrath. Dodal, že v souvislosti s příštím víceletým finančním rámcem Evropská komise zvažuje, jaké změny by mohly být potřebné v architektuře podmíněnosti právního státu, ale že v pokynech ze začátku tohoto roku jasně uvedla, že zemím, kde není dodržován právní stát, nebude poskytnuto ani euro.
Na otázku, zda tento postoj a záměr chránit evropské spotřebitele bude mít širší důsledky pro obchod EU s Čínou, McGrath odpověděl, že Evropská komise má jasnou představu o rizicích a příležitostech obchodu s Čínou. „Je to důležitý obchodní partner, ale pokud jde o dodržování pravidel, musí mít jasno. Platformy elektronického obchodu z Číny považují Evropu za lukrativní trh, na kterém zažívají dramatický růst. Musíme se zamyslet nad důsledky této skutečnosti, zejména pokud jde o dopad na spotřebitele a také na evropské podniky,“ uvedl komisař.
Připomněl, že EU se snaží soustředit spíše na snižování rizik, než aby se od čínského trhu odřízla. „Tam, kde existuje nerovnováha, kde dochází k nekalé konkurenci a kde se nerespektuje bezpečnost výrobků a pravidla na ochranu spotřebitele, na to musíme upozorňovat. Reagovali jsme důrazně a chci všem říci, že je to oblast, která mě znepokojuje,“ popsal situaci komisař.
