Opatření dosud blokovalo Slovensko, ale premiér Robert Fico ve čtvrtek oznámil, že umožní schválení balíčku, protože od Evropské komise (EK) obdržel dostatečné záruky pro případ, že by se plánoval zastavit dovoz ruského plynu do EU.
Členské státy EU v pátek schválily 18. balíček sankcí proti Rusku na úrovni stálých velvyslanců, uvedli nejmenovaní diplomaté pro agenturu AFP.
„EU právě schválila jeden z nejsilnějších sankčních balíčků vůči Rusku,“ potvrdila následně šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas na síti X.
Osmnáctý soubor sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu má podle Bruselu zasáhnout příjmy Moskvy z energetického a vojenského komplexu. Jeho přijatá verze předpokládá snížení cenového stropu pro ruskou ropu a zákaz obchodování se společnostmi provozujícími plynovody Nord Stream 1 a 2, vysvětlil Kallas.

Podle EU je to poprvé, co EU zařadila největší rafinerii ruské ropné společnosti Rosněfť v Indii na sankční seznam. Opatření zasáhnou také ty, kteří podle Kallase „indoktrinují ukrajinské děti“. Terčem sankcí bude také 105 lodí, které Brusel považuje za součást tzv. ruské stínové flotily, a jejich podporovatelé. Ruským bankám bude zase omezen přístup k zahraničnímu financování.
„Vyvíjíme větší tlak na ruský vojenský průmysl, čínské banky, které umožňují obcházení sankcí, a blokujeme vývoz technologií používaných v bezpilotních letounech. Budeme neustále zvyšovat náklady, aby se zastavení agrese stalo pro Moskvu jedinou možností,“ napsal Kallas.
Slovenský premiér ve čtvrtek uvedl, že slovenští představitelé vetovali sankční balíček celkem šestkrát. Uvedl, že Slovensko má písemné závazky EK, podepsané její předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a kolegiem komisařů, týkající se plánu na zastavení dodávek ruského plynu do EU od roku 2028. Slovensko tento plán nikdy nepodpoří, ale zablokování sankcí by podle Fica ohrozilo zájmy země.