Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Ilona Hobzová
16. května 2023 18:40
Čas čtení 1:22

Prodloužení povinné docházky či změna přijímaček. Toto je 5 priorit pro školství

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Prodloužení povinné docházky či změna přijímaček. Toto je 5 priorit pro školství
Zdroj: Pexels/RODNAE

Nový ministr školství, mládeže a tělovýchovy představil na tiskové konferenci priority, kterým se chce v úřadu věnovat.

Nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v úterý na tiskové konferenci představil klíčové úkoly, kterým se chce v úřadu věnovat. Za své priority označil prodloužení povinné školní docházky, posílení všeobecného středního vzdělávání, větší důraz na profesní přípravu na terciární úrovni, lepší přístup k vysokoškolskému vzdělávání a efektivnější plánování a budování školské infrastruktury. 

Financovat změny chce Bek i z půjčky EU

České školství se podle Beka potýká s řadou nedostatků. Například v podílu vysokoškoláků stále zaostáváme za většinou vyspělých zemí. Ministr chce zamezit také předčasným odchodům ze vzdělávání, které za poslední dekádu v Evropě vzrostlo pouze u nás a na Slovensku. V Česku navíc panuje nesoulad poptávky a nabídky po oborech středního vzdělání. Tuzemské školství není aktuálně schopné reagovat na demografický vývoj a migrační trendy.

Za dysfunkční Bek označil i přechody mezi jednotlivými stupni – zejména do základního stupně (odklady) a středního stupně. Problém vidí i v silné diferenciaci institucí ve středním školství nebo neúspěšné diverzifikaci vysokého školství.

Aktuální problémy s nedostatečnou kapacitou základních a středních škol odráží podle Beka hlubší nedostatky v celém vzdělávacím systému a po letech kosmetických zásahů prý uzrál čas na výraznější změny. „Žádné dítě nesmí zůstat pozadu jen kvůli tomu, odkud pochází, a žádné z našich dětí by nemělo ukončit svoje vzdělání jen se základní školou,“sdělil na konferenci Bek, který ve funkci vystřídal Vladimíra Balaše. 

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Bek jako své priority označil následující: prodloužení povinné školní docházky, posílení všeobecného středního vzdělávání, větší důraz na profesní přípravu na terciární úrovni, lepší přístup k vysokoškolskému vzdělávání a efektivnější plánování a budování školské infrastruktury. 

 

K zajištění dostatečných kapacit školních budov a zařízení zvažuje Bek zřízení státního fondu vzdělávací infrastruktury a vytvoření fondu vratných grantů pro studující na vysokých školách. Vzhledem k celkovému stavu veřejných rozpočtů chce ministr hledat i alternativní zdroje. Zahájil tak jednání o možnosti využití půjčky z evropského Nástroje pro oživení a odolnost v celkové výši 45 miliard korun, které by si český stát půjčil za výhodných podmínek. „Půjčovat se má pouze na takové investice, které budou do budoucna generovat dodatečné příjmy, a to v případě investic do modernizace vzdělávání rozhodně platí,“ zdůraznil.

Domů
Sdílet
Diskuse