Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kuni Nguyenová
29. června 2023 v 9:25
Čas čtení 2:30

Zájem o nájmy sice roste, ale nedobrovolně. V Česku si na vlastní byt odpracujeme 15 let

Kategorie:
Ekonomika
Uložit Uložené
Zájem o nájmy sice roste, ale nedobrovolně. V Česku si na vlastní byt odpracujeme 15 let
Zdroj: Pexels/Daniel Frank, k volnému užití

Na průměrný byt zde vynaložíme 14,9 ročního platu. Sen o vlastním bydlení se tak u řady Čechů a Češek rozplývá.

Bydlet v nájmu, nebo ve vlastním? Ačkoliv více než polovina Čechů a Češek žijících v nájmu by si přála přestěhovat do vlastního, v momentální nepříznivé finanční situaci vyjde život v nájmu výhodněji než splácení hypotéky. Vlastní bydlení si totiž nemohou finančně dovolit dvě třetiny případů, zejména jde o třicátníky a třicátnice. Navíc nás to stojí nejvíce z EU. Na pořízení bytu v Česku je totiž průměrně potřeba téměř 14,9 ročního platu. Musíme si tedy odpracovat skoro 15 let. Vyplývá to z aktuálního Indexu prosperity a finančního zdraví.

Průzkum realizovala Česká spořitelna, Evropa v datech a Sociologický ústav Akademie věd ČR. Průzkumu, který zajistila agentura Ipsos, se letos v květnu účastnilo 2000 respondentů ve věku mezi 18 až 65 lety.

„Průměrná výše nových hypotečních úvěrů se v současnosti pohybuje okolo 2,7 milionu korun. Nejčastěji si Češi berou úvěr na bydlení s dobou splatnosti na 27 let,“ říká Petra Skrbková, vedoucí týmu Bydlení v České spořitelně. Hypotéku podle průzkumu aktuálně splácí každý čtvrtý Čech a Češka. S pořízením vlastní domácnosti navíc v mnoha případech pomáhají i rodiče. Svým dětem se podle průzkumu chystají přispět ve dvou ze tří případů.

4. července 2024 v 9:40 Čas čtení 2:46 Bára a Filip si postavili vlastní tiny house: Rozpočet nám nestačil, musel jsem jít na půl roku pracovat do Německa Bára a Filip si postavili vlastní tiny house: Rozpočet nám nestačil, musel jsem jít na půl roku pracovat do Německa

Nejen nedostupné a předražené nemovitosti, ale i jen dosažení na hypoteční úvěry však často vede k nedobrovolnému nárůstu zájmu o bydlení v nájmu. Na to poukazují také data z posledního sčítání lidu, domů a bytů, podle kterého v nájmu bydlí kolem pětiny (22 procent) domácností. Za poslední rok přitom zájem o nájmy výrazně narostl.

Za účty na bydlení v Česku vydáme přes 40 procent příjmů

V odborných kruzích se tento jev označuje jako tzv. renesance nájemního bydlení. „Vlastnické bydlení se vinou vysokých úrokových sazeb u hypoték stalo prakticky nedostupné,“ říká Tomáš Carba z Asociace nájemního bydlení. Carba dodává, že momentálně je přes 150 000 lidí v bytové nouzi a současná rezidenční situace celý problém více prohlubuje.

Pro nadpoloviční většinu Čechů jsou náklady na bydlení velkou zátěží pro rodinný rozpočet, pro každého desátého dokonce velmi velkou zátěží. „Skoro 40 procentům z nás se situace výrazně zhoršila ve srovnání se situací před dvěma lety, tedy před energetickou krizí a obdobím vysoké inflace. Tehdy představovaly náklady na bydlení velkou zátěž jen pro třetinu Čechů,“ uvádí socioložka Kamila Fialová ze Sociologického ústavu AV ČR.

S problémy se navíc nyní může potýkat více než pětina Čechů a Češek. Nájem, hypotéka, energie a další výdaje je totiž stojí i částku, která přesahuje víc než 40 procent měsíčních příjmů.

Co na to Evropa?

Na druhou stranu, navzdory finanční situaci zatím na vlastní bydlení přece jen řada Čechů a Češek nedá dopustit. Alespoň v porovnání s ostatními obyvateli Evropy. Nedávná data Eurostatu totiž ukazují, že 78 procent všech Čechů bydlí ve vlastním bydlení, což je téměř o deset procent více, než je průměr EU.

10. června 2024 v 8:10 Čas čtení 5:54 Kauce za byt nesmí být vyšší než tři nájmy. Poradíme ti také, jak se bránit, když ti kauci nechtějí vrátit Kauce za byt nesmí být vyšší než tři nájmy. Poradíme ti také, jak se bránit, když ti kauci nechtějí vrátit

Výrazná část evropské populace žije podle průzkumu v rodinných domech a bytech svých příbuzných nebo ve vlastním či družstevním bytě. „Podíly vlastnického bydlení jsou mimo jiné ovlivněny strukturou obydlení a historickým vývojem. V zemích, kde je vyšší podíl venkovského obyvatelstva, bývá zpravidla vyšší podíl domácností bydlících ve vlastním. Naopak v zemích, kde je vyšší podíl obyvatel žijících ve velkých městech, bývá často vyšší podíl nájemního bydlení,“ dodává Fialová.

Podle dat serveru Numbeo se přitom nájemní bydlení v Česku ve srovnání s vlastnictvím vyplatí více než ve většině ostatních unijních států. V tomto ohledu nás překonává pouze Německo a Francie.

„S ohledem na zvyšující se nedostupnost vlastnického bydlení lze očekávat postupný nárůst bydlení v nájmu, a to zejména ve větších městech. Ačkoliv je nájemní bydlení často lepší a v některých případech ekonomicky výhodnější formou bydlení, pojí se s ním řada nejistot,“ upozorňuje Tereza Hrtúsová, analytička České spořitelny. „Postrádáme mechanismy, které by nájemníkovi zaručily dlouhodobě stabilní a finančně udržitelné bydlení, vlastníkovi pak naopak chybí záruky, že je jeho nemovitost v dobrých rukou,“ shrnuje na závěr.

Domů
Sdílet
Diskuse