Nakažených v Polsku stále přibývá.
Hygienicko-epidemiologická stanice v Řešově zaktualizovala data, podle kterých je v sousední zemi aktuálně 144 nakažených a počet obětí této zákeřné bakterie se zvýšil na 11. Legionella se podle hygieniků našla ve čtyřech z osmi prozkoumaných vzorků vody a nově se objevila také v regionech Malopolsko, Velkopolsko a Lublinské vojvodství.
Nejvíce nakažených legionellou se vyskytuje v okolí Řešova, kde v pondělí ráno zemřela také 91letá pacientka. Současně však bylo oznámeno, že nakažení se nově vyskytují také ve městě Ostrov Velkopolský, který se nachází v regionu Velkopolsko. Zákeřná bakterie se tak šíří napříč Polskem.
„Do nemocnice byli přijati před několika dny s vysokou horečkou, bolestmi svalů a hlavy,“ komentoval stav nakažených ve Velkopolsku doktor Adam Stangret. Testy pak následně odhalily přítomnost legionelly v jejich moči.
Legionella je bakterie, která postihuje především dýchací cesty. Obvykle se vyskytuje v teplovodních potrubích, boilerech a klimatizacích a na hostitele se dostane vdechnutím infikovaného aerosolu. Projevuje se podobně jako těžký zápal plic, a to vysokými teplotami, bolestmi či problémy s dýcháním. Takové problémy způsobuje zejména lidem se slabým imunitním systémem, často trpícím i jinými onemocněními.
Sabotáž z Ruska? Pravděpodobně ne
Výskyt legionelly v polské vodě vyvolává otázky. Kontrarozvědka ABW proto prověřovala, zda nešlo o sabotáž nebo nedošlo k úmyslnému zásahu do vodovodního systému země. Řešov je totiž klíčovým tranzitním uzlem pro mezinárodní vojenskou pomoc Ukrajině, která je ve válce s Ruskem. Zatím však prý nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o sabotáž.