Pozorovatelé oblohy na celém americkém světadílu v sobotu viděli vzácnou nebeskou událost – prstencové zatmění Slunce.
Ve městě Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko se shromáždil dav lidí s ochrannými brýlemi, kteří jako jedni z mnoha na západě USA sledovali, jak Měsíc přechází mezi Sluncem a Zemí v nejvzdálenějším bodě od naší planety. Jelikož je Měsíc tak daleko, nezakrývá Slunce úplně a vytváří efekt „ohnivého kruhu“.
Stunning footage from earlier today showing the "Ring of Fire" Solar Eclipse in its full glory 😮 Wow! pic.twitter.com/2NnojLCVDh
— H0W_THlNGS_W0RK (@HowThingsWork_) October 15, 2023
Během několika hodin procházela nejvýraznější „dráha prstence“ přes několik velkých měst včetně Eugene v Oregonu a San Antonia v Texasu, přičemž částečné fáze zatmění trvaly hodinu nebo dvě před a po zatmění.
Wow @NASAMoon – after all this time, you finally put a ring on it! 🥰 pic.twitter.com/TqQZZBlCSJ
— NASA Sun & Space (@NASASun) October 14, 2023
Příští rok nastane úplné zatmění
Událost slouží také jako „generální zkouška“ před úplným zatměním, které má nastat v dubnu 2024. Obě zatmění budou pro vědu „absolutně úchvatná“, řekla Madhulika Guhathakurt, americká vědecká pracovnice heliofyzikálního programu.
Zatmění Slunce mají výrazný vliv na horní vrstvy atmosféry, například na ionosféru, která je plná nabitých částic a je zodpovědná za odrážení a lámání rádiových vln.
As good as it gets - Ring of Fire here in Pearsall, Texas with todays Annular Solar Eclipse!
— Live Storm Chasers (@LiveStormChaser) October 14, 2023
LSC/Stephen Agnew pic.twitter.com/BjvFCcSLHX
„Přestože se atmosférické účinky zatmění Slunce zkoumají už více než 50 let, stále zůstává mnoho nezodpovězených otázek,“ řekla Guhathakurt.
Úplné zatmění Slunce se v USA uskutečnilo v roce 2017. Po příštím úplném zatmění bude další až v roce 2044, zatímco další prstencové zatmění nastane v roce 2046.