Přelom března a dubne nabídne na noční obloze úchvatnou podívanou. Z českého území bude možné pozorovat tzv. zvířetníkové světlo.
„Březnová zář pro fajnšmekry“, jak se tento úkaz také nazývá, bude nejvíce viditelná v období od 27. března do 10. dubna. Podle odborníků z Fyzikálního ústavu při Slezské univerzitě v Opavě se jedná o prach v okolí Slunce soustředěný do rozsáhlého disku, na který se ze Země díváme z boku a který rozptyluje sluneční záření.
Ze Země je viditelný jako mlhavý kužel neostré záře, který lze pozorovat nad západním obzorem proti světelnému pozadí.
Právě na přelomu března a dubna, kdy noční oblohu neruší Měsíc, se světelný kužel nese až k souhvězdí Plejády. Se slabým obloukem Mléčné dráhy tak vytváří pozoruhodnou kompozici, kterou se každoročně snaží mnoho fotografů zachytit.
Vzhledem k tomu, že zvířetníkové světlo je asi 70krát slabší než obloha ve velkoměstech, je nutné za jeho pozorováním vyrazit do míst s jasnou oblohou a bez světelného smogu a mlhy.
V Česku je možné nebeskou podívanou sledovat například na Vysočině, Šumavě, v Novohradských horách, v Beskydech, Jeseníkách, na Manětínsku či v Orlických a Jizerských horách.