K přepravě oleje na vaření měly být použity cisterny, které dovážely toxické chemikálie. Problém je, že mezi jednotlivými nakládkami nebyly řádně vyčištěny. Čínská vláda uvedla, že obvinění prošetří.
Informaci zveřejnily tamější státní noviny Beijing News, které napsaly, že cisterny používané k přepravě pohonných hmot dovážely potravinářské výrobky, jako je kuchyňský olej a sirup, a nebyly řádně dekontaminovány. Informovalo o tom BBC.
V Číně totiž jednotlivé cisterny nejsou vymezeny na žádný konkrétní druh zboží, takže teoreticky mohou převážet potravinářské výrobky hned po přepravě olejů na bázi uhlí. Přeprava kuchyňského oleje v kontaminovaných cisternách byla prý tak rozšířená, že byla v oboru považována za veřejné tajemství, jak uvedl jeden z řidičů citovaných novinami.
Stížnosti se týkají hned několika velkých čínských společností, například dceřiné firmy státního podniku Sinograin a skupiny Hopefull Grain & Oil Group. Státní podnik uvedl, že situaci vyšetří a okamžitě pozastaví používání všech nákladních vozidel, u nichž se zjistí, že pravidla porušila.
Horší než skandál se Sanlu
Spor vygradoval na internetu, když uživatelé sociálních sítí vyjádřili obavy z možné kontaminace potravin. Na Weibo, což je čínská obdoba platformy X, se objevily desítky tisíc příspěvků o skandálu, které nasbíraly miliony zhlédnutí.
Mnozí lidé v komentářích situaci přirovnávali ke skandálu s mlékem Sanlu z roku 2008, kdy po vypití sušeného mléka kontaminovaného vysokým obsahem průmyslové chemikálie melaminu onemocnělo asi 300 tisíc dětí a nejméně šest jich zemřelo.