Spojené státy a Západ dlouhodobě obviňují Írán ze snahy vyvinout jaderné zbraně. Teherán tato obvinění odmítá a tvrdí, že jeho aktivity v oblasti obohacování uranu slouží výhradně k mírovým účelům.
Írán nikdy nezíská jaderné zbraně, protože to nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí svým dekretem zakázal, zdůraznil v pondělí mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmail Bakaei. Reagoval tak na tvrzení poslance íránského parlamentu Mohammada Qassima Osmaniho, který navrhl, že by Írán měl získat jadernou bombu, aby si zajistil rovné postavení při jednáních se Západem. Informuje o tom tisková agentura TASS.
„Írán se nikdy a za žádných okolností nevydá cestou vývoje jaderné zbraně. Je to nedílná součást naší strategie založené na fatvě nejvyššího vůdce. Myslím, že v této otázce není pochyb,“ uvedl mluvčí s odkazem na dekret z roku 2003.
Minulý měsíc americký prezident Donald Trump vyzval Teherán k jednání s Washingtonem o jeho jaderném programu a dokonce pohrozil bombardováním Íránu. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí v neděli prohlásil, že přímá jednání se Spojenými státy by byla „nesmyslná“.
Rusko jako spojka?
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že Rusko je připraveno pomoci vyřešit napětí mezi Washingtonem a Teheránem. Podle Peskova Moskva o otázce jaderné dohody jedná i s íránskými představiteli, uvedla agentura Reuters.
„Tento proces bude v blízké budoucnosti pokračovat. A Rusko je samozřejmě připraveno vynaložit veškeré úsilí a udělat vše pro to, aby přispělo k vyřešení tohoto problému politickými a diplomatickými prostředky,“ řekl Peskov.

Během Trumpova prvního funkčního období Spojené státy v roce 2018 jednostranně odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a znovu na zemi uvalily sankce. Írán následně postupně odstoupil od svých závazků vyplývajících z dohody z roku 2015. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov minulý týden uvedl, že Trumpův výrok o bombardování Íránu pouze „komplikuje situaci“ a může být pro region katastrofou.
Rusko od začátku války na Ukrajině prohloubilo vztahy s Íránem a ruský prezident Vladimir Putin a jeho íránský protějšek Masúd Pešechtán v lednu podepsali dohodu o komplexním strategickém partnerství. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v pondělí uvedla, že v úterý (8. dubna) budou v Moskvě o íránském jaderném programu jednat odborníci z Ruska, Číny a Íránu.