K vidění bude už v pátek 25. dubna. Akorát budeš muset zapojit trochu představivosti.
Jednoduše řečeno, dojde k tomu, že Saturn a Venuše se dostanou velmi blízko k sobě a vytvoří pomyslné „oči“, které poté doplní Měsíc těsně pod nimi. Tenký srpek Měsíce tvoří „úsměv“, zatímco Venuše pravé oko tváře a Saturn levé. Obličej však bude na boku. Představ si smajlíka otočeného o 90 stupňů ve směru hodinových ručiček a přesně takový obrazec obě planety a Měsíc vytvoří.
Vidět smajlíka může být obtížné
Není neobvyklé, že se planety na noční obloze objevují v blízkosti Měsíce, taková blízkost nebeských těles se nazývá konjunkce. Páteční úkaz by však přeci jen měl být neobyčejný. Smajlíky na nebi přeci jen každý den nevidíme.
Zatím není úplně jisté, jak moc dobře bude úkaz viditelný. Problém by měl dělat především Saturn, který je velmi nevýrazný (mnohem méně viditelný než Venuše) a ráno vychází jako poslední. Slabost Saturnu, jeho nízká poloha na obloze a načasování jeho východu tak znamenají, že bude pravděpodobně velmi obtížné ho spatřit.
Na co si dát pozor?
Pokud si tedy chceš vesmírnou podívanou užít, budeš potřebovat jasný obzor, hezké počasí, notnou dávku představivosti a správné načasování. Je také třeba dbát zvýšené opatrnosti. Venuše, Saturn a Měsíc budou vycházet ve stejné oblasti oblohy jako Slunce, a to těsně před východem Slunce. Proto určitě nedoporučujeme pozorovat vycházející Slunce pouhým okem a rozhodně se nepokoušej pozorovat Venuši, Měsíc nebo Saturn dalekohledem nebo teleskopem, vzhledem k jejich blízkosti ke Slunci.
Podle National Geographic budeme moci na Měsíci pozorovat také úkaz zvaný „zemský svit“. Neosvětlená část srpku Měsíce tak může při pohledu těsně před východem nebo po západu Slunce vykazovat slabou záři, půjde o světlo odražené od Země.