Spotřeba a investice způsobují drastické změny v klimatu. Studie ukazuje, že cílená opatření proti těmto vysokým emisím mohou být klíčem k záchraně planety.
Bohatí lidé mají vyšší uhlíkovou stopu. Z nové studie z časopisu Nature Climate Change vyplývá, že za dvě třetiny jevů spojených s globálním oteplováním je zodpovědných deset procent nejbohatších lidí. Zkoumal se vývoj klimatu od roku 1990.
- Jejich spotřeba a investice přispívají až 26krát více než průměr ke vzniku extrémních veder a 17krát více k suchům v Amazonii. Nejvíce přitom trpí chudé tropické oblasti, které se na globálních emisích podílely historicky nejméně.
Výzkum vrhá nové světlo na souvislosti mezi nerovností emisí podle příjmů a klimatickou nespravedlností. Ukazuje, jak spotřeba a investice bohatých jednotlivců mají neúměrný dopad na extrémní výkyvy počasí.
Velmi malá část světové populace má tak velmi zásadní vliv na vznik extrémních klimatických jevů. Otevírá se také otázka klimatické nerovnosti. Lidé, kteří ke změně klimatu přispívají nejméně, často lidé s nižšími příjmy, bývají jejími dopady postiženi nejvíce.
„Naše studie ukazuje, že extrémní změny klimatu nesouvisí jenom s globální produkcí emisí, ale dají se přímo propojit s naším životním stylem a investicemi, což zase souvisí s celkovým bohatstvím,“ popsala hlavní autorka studie Sarah Schöngart v tiskové zprávě.
Carl-Friedrich Schleussner, spoluautor studie, vysvětluje, že se nejedná pouze o akademickou debatu, ale o skutečné dopady klimatické krize. „Když klimatická opatření neřeší nadměrnou odpovědnost nejbohatších, tak přicházejí o jeden z nejúčinnějších nástrojů ke snížení budoucích škod,“ dodává.